xx36. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 36. týždni?

Bábätko je už takmer dokonalé. Má približne 48 cm a niečo viac ako 2,5 kg. Tieto hodnoty sú individuálne. Jeho hlavička je jemná a krehká aj napriek tomu, že je ťažšia. Kosti sú na hlavičke mäkké, čo je potrebné pri pôrode aby prešlo úzkym otvorom.
Každý deň v maternici je pre dieťa veľmi dôležité.
Aj keď už vyzerá, že je všetko zdokonalené, jeho pľúca ešte stále pracujú. Stále skúša hlboké nádychy. Vdychuje plodovú vodu. Kyslík sa mu dostáva cez pupočnú šnúru z placenty.
Obličky sú už vyvinuté a pečeň je schopná spracovávať množstvo odpadových látok. Dieťa by už malo byť dole hlavou. Tento týždeň sa fixuje jeho hlavička do pôrodného kanála na začiatku panvy. Poloha dieťatka by mala takto ostať až do pôrodu. Dieťa sa posúva stále nižšie do panvy. Vrchol maternice klesá nižšie. Jeho hlavička je mäkká aby ľahšie prešla cez pôrodné kanály.
Pokožka sa tiež vylaďuje. Ukladá sa mu na telíčko naďalej tuková vrstva. Bábätko spoznáva Váš hlas, prihovárajte sa mu.

36.týždeň

Čo sa deje s vami?

Celkovo by ste sa mali cítiť dobre. Bábätko sa Vám posunulo nižšie do panvy, takže sa Vám už aj ľahšie dýcha. Nemala by Vás už ani páliť záha.
Do pôrodu Vám ostávajú už iba 4 týždne. Už ste pravdepodobne zbalená a máte pripravenú izbičku. Relaxujte a oddychujte. Choďte navštíviť nemocnicu, kde budete rodiť. Komunikujte s pôrodnou asistentkou. Navštevovať poradňu budete tiež častejšie.
Lekár Vám bude pravidelne kontrolovať krček maternice a hodnotiť jeho skracovanie alebo otváranie. Tesne pred pôrodom sa totiž krček skráti, zmäkne a začne sa pomaly otvárať. Lekár skontroluje aj plod a jeho rast.
Ak sa cítite dobre choďte na prechádzku. Neseďte doma. Pohyb je nielen potrebný k zmierneniu opuchov nôh, ale aj čas Vám rýchlejšie prejde. Pravdepodobne sa už neviete dočkať bábätka.
Prolaktín je tehotenský hormón, ktorý pripravuje prsníky na dojčenie. Progesterón je hormón, ktorý udržuje mlieko v prsníkoch. Po pôrode sa prudko zníži progesterón a prolaktín spustí kolostrum (prvé mlieko). Ako to krásne vytvorila príroda, však? Študujte o dojčení. Je to zručnosť, ktorá sa dá naučiť.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia. Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorý zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer. Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch. Upokojujúci balzam na bradavky je vynikajúci na prípravu bradaviek na obdobie dojčenia.