xx35. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 35 týždni?

Bábätko krásne rastie a priberá. Počas tohto týždňa je dlhé asi 47 cm a váži 2400 gramov. Krásne sa zaguľaťuje. Cez pupočnú šnúru sa k nemu dostávajú rôzne protilátky, ktoré budú zohrávať dôležitú úlohu po jeho narodení. Tento týždeň sa mu totiž rozvíja vlastný imunitný systém.
Narástli mu nechty. Sú teraz dlhšie a ostrejšie. Jeho telíčko si ešte stále vytvára červené krvinky a kostnú dreň. Všetko sa však postupne ukončuje. Bábätko sa čoraz viac podobná na svoj výzor, ktorý uvidíte pri pôrode. Denne vyciká pol litra moču do plodovej vody. Plodová voda sa pravidelne čistí a dopĺňa každé tri hodiny.
Kosti na chrbtici sa spevňujú. Lebka však ostáva mäkká a ohybná. Vďaka tomu prejde relatívne veľká hlava malým otvorom pri pôrode. Na hlavičke ostanú otvorené dve fontanely po pôrode. Tie postupne zarastajú až do deviateho mesiaca života dieťatka. Sú dôležité, pretože umožňujú rast lebky súbežne s rýchlym rastom mozgu.
Pľúca bábätka sa tento týždeň dovyvíjajú. Dieťatko sa môže nadýchnuť aj vydýchnuť. Vytvorila sa látka surfaktant, ktorý zabezpečuje, aby sa pľúcne mechúriky nespľasli.

35.týždeň

Čo sa deje s vami?

Vaše bruško sa zväčšuje, svrbí, napína sa. Postupne zvyšujte starostlivosť o pokožku. Pomôžu Vám k tomu aj naše produkty. Pravdepodobne sa cítite veľmi ťažká. Môžete mať problém s dýchaním. Vyvarujte sa ťažkým a mastným jedlám.
Vaše telo sa neustále mení. Hlavička dieťatka Vám tlačí na krčok maternice. Pôrodný kanál sa začal postupne rozširovať. Braxtonove-Hicksove kontakcie sa objavujú častejšie. Ak by sa Vaše dieťatko narodilo v tomto týždni, prežilo by bez problémov. V žilách Vám pulzuje o 1,5 litra krvi viac, srdce pracuje na plné obrátky.
Odborníci tvrdia, že pravidelná masáž hrádze od 34. týždňa znižuje riziko poranení, ako aj potrebu nastrihnutia hrádze alebo použitie vákuového extraktora. Masáž hrádze je oblasť medzi pošvou a análnym otvorom. Ide o pravidelné jemné masírovanie kože a svalu. Predtým sa však poraďte s vašim doktorom.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia. Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorý zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer. Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch. Upokojujúci balzam na bradavky je vynikajúci na prípravu bradaviek na obdobie dojčenia.