xx34. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 34. týždni?

Dieťatko má čoraz menej miesta v brušku. Meria už 46 cm a váži 2100 gramov. Hýbe sa už menej kvôli zmenšenému priestoru. Pravdepodobne je už dole hlavičkou.
Správa sa podobne ako novorodenec. Veľa spí, ale keď je hore má otvorené očká. Keď spinká, očká si zatvorí. Cíti a počuje. Telíčko dieťatka produkuje množstvo maziva (vernix). Potrebuje to ako ochranný obal. Bude ho produkovať aj po pôrode a to ho bude chrániť voči baktériám vonkajšieho sveta. Preto nie je potrebné bábätko každý deň kúpať, lebo mu zmyjete prirodzenú ochrannú vrstvu.
Imunitný systém sa dieťatku rýchlo rozvíja, zasahovať do toho je na škodu. Tento týždeň rastú aj jeho vlásky. Sú dlhšie a hustejšie. Farba vlasov sa mu ešte zmení. Rastú aj jeho nechtíky.

34.týždeň

Čo sa deje s vami?

Najelastickejšou štruktúrou ľudského tela je maternica. Dokáže sa zväčšiť 500 krát oproti pôvodnej veľkosti. Odteraz už budete priberať približne pol kila týždenne až do pôrodu.
Pripravte sa na väčšiu únavu, intenzívnejšie bolesti chrbta v krížovej oblasti. Neužívajte kofeín na prekonanie únavy. Odpočívajte a relaxujte. Môže sa vám zhoršiť zrak alebo pociťujete suchosť očí. Všetko majú na svedomí hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú vaše telo.
Hormóny Vám ovplyvňujú aj zvýšenú vaginálnu sekréciu. Estrogén urýchľuje prítok krvi do panvovej oblasti a tým stimuluje vaginálnu sekréciu. Môže to vyústiť do kvasinkovej infekcie pošvy, ktorá sa nazýva kandidóza. Zdravie dieťatka neovplyvní, ale môže sa preniesť na dieťatko a prejaví sa tzv. žabka. Kandidóza sa lieči krémami, liečivami alebo čapíkmi. Obmedzením cukru mu môžete predísť.
Ako sa Vám zväčšuje brucho, mení sa aj váš pupok. Je plochý.
Zvýšte príjem vápnika. Vaše dieťa ho bude potrebovať na tvorbu svojich kostí. Na našej webovej stránke nájdete tiež zoznam, ktorý budete potrebovať do pôrodnice. Mali by ste si chystať vecičky. Buďte pripravená!

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorý zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch. Upokojujúci balzam na bradavky je vynikajúci na prípravu bradaviek na obdobie dojčenia.