xx32. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 32.týždni?

Dieťa je teraz 45 cm dlhé a váži do 1900 gramov. Je to malý akrobat, ktorý má stále viac energie. Avšak priestor sa mu znižuje. To ho núti zaujať ideálnu polohu na pôrod. Pomaly by sa mal otočiť dole hlavičkou. Ak tak ešte nespravil, nezúfajte. Ešte je stále čas.
Jeho hlavička má priemer približne 8,2 cm a stupaj nôžky asi 6,3 cm. Ak by sa narodilo teraz, malo by viac ako 95 % šancu na prežitie (s pomocou odbornej lekárskej starostlivosti). Hlavička je najťažšia a najširšia a pri pôrode pripraví cestu pre telíčko. Ak hlavička tlačí na krček maternice pomáha mu pri otváraní pri pôrode. Bábätko väčšinu dňa prespí, asi 90-95%. Výskumy ukázali, že bábätká v ôsmom mesiaci tehotenstva už dokážu mať počas spánku aj sny. Neuveriteľné! O čom asi tak snívajú naši drobčekovia?
Jeho pohlavné orgány sú už úplne vyvinuté, a ak je vaše dieťatko chlapček oba semenníky mu už zostúpili do mieška.

32.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako ananás

Čo sa deje s vami?

Rastúca maternica smeruje čoraz vyššie. Medzi pupkom a hornou časťou maternice je 14 cm. Zväčšujúca sa maternica je znakom toho, že vaše dieťa rastie a vyvíja sa normálne. S tým ale súvisia bohužiaľ aj isté nepríjemnosti. Pálenie záhy naberá na intenzite. Dýchanie je tiež čoraz ťažšie.
Nebolestivé kontrakcie sú čoraz častejšie. Zvyčajne začínajú v hornej časti maternice a smerujú nadol. Kým sa pohybujú smerom nahor, môžete cítiť napätie tvrdnutia maternice a keď sa pohybujú smerom nadol - cítite jej úľavu. Vaša maternica sa tak postupne pripravuje na pôrod.
Maternica Vám čoraz viac tlačí na mechúr. Návštevy toalety sú veľmi časté. Ak sa vám posilnia bolesti hlavy, opuchy nôh, tváre, závraty či zmeny vo videní, vyhľadajte lekára. Môže znamenať začiatok preeklampsie. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v tehotenstve a je nebezpečné pre dieťa.
Je čas pripravovať aj vecičky, ktoré si zoberiete so sebou do pôrodnice. V tomto období noste stále so sebou tehotenský preukaz. Študujte o dojčení. Vedomosti sa Vám budú hodiť po pôrode.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorý zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.