xx31. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 31. týždni?

Dieťatko má približne 41 cm a 1700 gramov. Postupne sa mu rast spomaľuje. Tuk sa však naďalej ukladá v podkoží. Pokožka už nie je taká vráskavá a mení aj svoju farbu na ružovkastú. V maternici má čoraz menej miesta.
V mozgu sa zvyšuje produkcia stoviek miliónov nervových buniek. Pripravuje všetkých svojich päť zmyslov. Dieťa s vami aktívne komunikuje najmä, keď chcete spať. Kým chodíte, hýbete sa, bábätko je vašim pohybom ukolísané, učičíkané a spokojné. A keď si ľahnete, zobudí sa a chce sa hrať a ďalej hojdať. Venujte mu trochu pozornosti. Zaspievajte mu, rozprávajte sa s ním. Táto jeho bdelá fáza nepotrvá dlho a znovu zaspinká.
Dieťatko sa už vie dotýkať svojej nohy, cmúľať si palec, počuje zvuk vášho srdca. Tento týždeň pokračuje spevnenie kostí. Potrebuje na to vápnik, fosfor a železo. Pľúca sú jedným z hlavným orgánov, ktoré nie sú dokončené. Stále ešte nevie dieťatko samostatne dýchať.

31.týždeň

Čo sa deje s vami?

Už by ste chceli mať všetko za sebou. Ako rastiete, môžete mať pocit, že dni sú pomalé, zdĺhavé, únavné a vyčerpávajúce. Niektoré ženy môžu pociťovať úzkosť. Môžu sa posilniť aj obavy z pôrodu. Snažte ostať pokojná. Negatívne myšlienky nevplývajú dobre na dieťa.
Zadržiavanie tekutín spôsobuje opuchy nôh a opuch celého tela. Je to dôvod tzv. Syndrómu karpálneho tunela. Spoznáte to tak, že vám opuchlo zápästie. Môžete mať mravčenie ruky, tŕpnutie zápästia. Ak vidíte takéto príznaky, radšej sa poraďte so svojím lekárom a nájdite vhodný spôsob, ako zmierniť nepríjemné bolesti. Syndróm vymizne po pár dňoch po pôrode.
Naďalej Vás môže trápiť aj zápcha. Pravidelné cvičenie, potraviny bohaté na vlákninu (hrušky, jablká, ovos, raž, strukoviny, zelená listová zelenina, cereálie a pod.) a pitie veľkého množstva vody vám môžu zmierniť nepríjemné príznaky. Znížte soľ - Ak si všimnete, že vaše nohy sú neobvykle opuchnuté, pokúste sa v maximálnom rozsahu znížiť množstvo soli. To isté platí pre potraviny obsahujúce veľké množstvo soli.
V tomto období si môžete pomaličky začať baliť tašku pre seba a dieťa do pôrodnice. Ak ste si ešte nenašli pediatra, je najvyšší čas.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.