xx30. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 30.týždni?

Len nedávno ste sa dozvedela, že ste tehotná a teraz má vaše dieťa už 40 cm. Váži približne 1500 gramov. Nasledujúcich 10 týždňov bude rýchlo priberať aj rásť. Ak máte šťastie môžete vidieť, ako vaše dieťa dýcha počas ultrazvukového vyšetrenia.
A pretože namiesto vzduchu berie amniotickú tekutinu, môžete cítiť jeho čkanie. Viečka na očkách otvára a zatvára. A dieťa dokáže tvoriť aj slzy.
Telíčko je stále väčšie, už dominuje nad množstvom plodovej vody.
Zväčšuje sa aj placenta. Dieťa bude mať stále menší priestor na pohyby. Je preto načase aby sa otočilo dole hlavou, ak ešte tak nespravilo.
Zaujímavosťou tohto týždňa je, že kostná dreň prebrala funkciu tvorby červených krviniek.

30.týždeň

Čo sa deje s vami?

Nasledujúce týždne budete rýchlo priberať. Postupne sa zvyšuje plodová voda, maternica a zväčšuje sa aj placenta. Bolesti chrbta sa môžu vystupňovať, venujte pozornosť oddychu.
Môžete sa cítiť veľmi veľká, objemná a ťažkopádna. Každodenné práce môžu byť náročnejšie. Maternica Vám tlačí čoraz viac na mechúr, čo vás núti k častejšiemu močeniu. Môžete cítiť čoraz väčšiu únavu. Vaše telo sa začína pripravovať na pôrod. Mierne bezbolestné kontrakcie, ktoré začali predchádzajúce týždne, vás môžu potrápiť častejšie. Tieto sťahy sú dôležité a ak chcete pomôcť vášmu telu, vyskúšajte Kegelove cvičenie. Pripraví dôležité svaly na pôrod a po pôrode urýchľuje hojenie rán.
Relax teraz potrebujete nielen vy, ale aj vaše dieťa. Ak vás trápia opuchy nôh, masírujte ich. Vyskúšajte na to Maternea chladivý a relaxačný gél na nohy. Ak máte poruchy spánku, vyskúšajte teplý mliečny nápoj.
Pridávajte do jedla 300 kalórií za deň, ktoré obsahujú mastné kyseliny, pretože majú vplyv na vývoj mozgu dieťaťa. Jedzte viac mastných rýb, orechov, semien, čerstvého červeného mäsa, plnotučného mlieka. Dodajú Vám energiu a pomôžu aj pri raste dieťaťa.
Ak trpíte tehotenskou anémiou (chudokrvnosť), pridajte do jedálnička potraviny bohaté na železo. Počas tehotenstva sa odporúča zjesť približne 30 mg železa za deň.
V tomto období Vás čaká ultrazvukový skríning. Určí sa poloha plodu, skontroluje tlkot srdca, zhodnotí sa množstvo plodovej vody a pod. Biometrické vyšetrením sa zmerajú parametre hlavičky, bruška a stehennej kosti. Z týchto údajov Vám lekár povie približnú hmotnosť plodu. Mamičke sa skontroluje krček maternice, jeho uloženie, konzistencia, dĺžka a pod.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.