xx29. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 29. týždni?

Dieťa dosiahne obdobie, počas ktorého sa jeho vráskavá pokožka vyhladzuje. Dôvodom je zvýšené množstvo tukov nahromadených pod povrchom pokožky. Tieto tuky sú jeho zdrojom energie.
Dieťa sa „dolaďuje“, už toľko zmien neprebieha. Meria približne 38 cm a váži 1300 gramov. Bude už len rásť, priberať a tuk sa bude ukladať do podkožia. Jeho hlavička by už mala byť v správnom pomere.
Bábätko trénuje dýchací proces. Mozog pracuje veľmi rýchlo, mäkké lebečné kosti sa tomu prispôsobujú. Povrch mozgu je členitý početnými závitmi, ktoré sú výsledkom prepojenia nervových buniek.
Ako naberá dieťa tuk, má čoraz viac energie. Neustále sa pohybuje. Očká mu reagujú na svetlo a tmu. Dieťa už aj počuje, cíti vône, reaguje na chute. Dokáže robiť grimasy, usmievať sa, často kope alebo zíva. Dieťa vykoná asi 10 pohybov do 2 hodín.

29.týždeň

Čo sa deje s vami?

Rastúce dieťa si vyžaduje stále viac priestoru, preto Vám bruško rastie a koža sa naťahuje. Môžete pocítiť svrbenie. Odporúčame pravidelné masírovanie Maternea krémom proti striám.
Vychutnávajte si toto obdobie a buďte trpezlivá. Kontroly u doktora budete mať stále častejšie. Urobia Vám aj krvný obraz.
Dieťa si berie pre rast energiu a látky, ktoré potrebuje. Môžete byť mierne chudokrvná (anémia). Je to v tehotenstve bežné, pretože sa vám zväčšil objem krvi o tretinu a potrebujete dostatok červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík. Nedostatok sa prejavuje únavou, závratmi, zrýchleným dychom a pod. Vyšetria vám aj hladinu protilátok ak ste Rh negatívna.
V tomto období jedzte potraviny bohaté na železo (špenát, ryby, červené mäso, brokolicu). Doplňte si aj vitamín D a jedzte jogurty s obsahom živých kultúr – reguluje funkciu žalúdka, pretože obsahuje prírodné probiotiká vo forme živých baktérií. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť dvom vážnym problémom - zápche a hnačke. Ak trpíte nespavosťou, skúste pred spaním dobre známy recept - šálku horúceho mlieka. Upokojuje nervy a pomôže vám zaspať.
Môže Vás potrápiť zápal močového mechúra. Treba to ihneď liečiť antibiotikami, pretože môže ohroziť bábätko. Prejavuje sa pichaním a pálením pri močení, bolesťami brucha alebo zvýšenou teplotou. Pite veľa tekutín a ihneď vyhľadajte lekára.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.