xx28. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 28. týždni?

Počas tohto týždňa vaše dieťa nepriberie moc na váhe. Je to preto, že všetko čo zjete, celá energia ide na rozvoj mozgu. Mozog sa stáva väčší a zložitejší. Dieťa pociťuje bolesť a reaguje na podnety z vonkajšieho sveta.
Nervové dráhy sa spojili aj s uchom, preto dieťatko počuje stále viac a viac.
Dieťatko váži okolo 1 200 g a 36 cm. Mierne narastá svalová a kostná hmota. Podkožná vrstva tuku je tenká, tvorí iba 1% z celkovej hmotnosti plodu. Najväčšiu váhu priberie okolo 35 týždňa, kedy tuková vrstva bude tvoriť okolo 15% hmotnosti. Bábätko si vie chytiť pršteky aj pupočnú šnúru.
Oči sú už kompletne vyvinuté a začína otvárať viečka. Nechty na nohách a prstoch ukončili tiež svoj vývoj. Celé telo dieťaťa je pokryté tzv. Lanugom - jemnými chĺpkami, ktoré vypadávajú na konci tehotenstva alebo po narodení. Dieťatko má už aj chuťové kanáliky vyvinuté a reaguje na sladkú, kyslú aj horkú chuť. Kostná dreň je tiež funkčná a vytvára požadované množstvo červených krviniek.

28.týždeň

Čo sa deje s vami?

Vaše dieťatko môže už teraz zaujať správnu polohu pred pôrodom. Pomaly sa obracia dolu hlavou. Jeho hlavička môže tlačiť na sedací nerv, ktorý prechádza spodnou časťou chrbta, stehien a nôh. Môžete zacítiť bolesť ako pichnutie špendlíkom, keď si sadnete.
Ak je bábätko zle otočené, nerobte paniku. Ešte má dostatok miesta v maternici a má na to aj dosť času otočiť sa správne. Začínate spoznávať vaše bábätko. Viete rozpoznať kedy spinká a kedy je hore.
Tehotenstvo môže na vás vplývať rôznymi problémami ako napr. zápcha, kŕče, skrátenie dychu či bolesť chrbtice. Môžete začať mať ťažkosti a opúchanie nôh a prstov na rukách. Opuchy nazývané edémy sú v tehotenstve časté, pretože sa hromadí tekutina vo vašom tele.
Môžu vás potrápiť aj bolesti hlavy, zapríčinené kolísaním hormónov či zmenou krvného obehu. Ak by ste aj mali akékoľvek bolesti, vyhnite sa liekom. Zvoľte si bylinky a určite informujte o všetkom svojho lekára.
Začínate sa cítiť veľmi ťažkopádna, ale treba už len vydržať. Výsledok bude stáť za to. V tehotenstve sa vyskytuje aj syndróm zvaný preeklampsia. Postihuje častejšie prvorodičky, matky mladšie ako 20 rokov alebo tie, ktoré už preeklampsiu mali. Znamená poškodenú placentu, ktorá vedie poruchám krvného objemu, zvýšeného tlaku, prítomnosť bielkovín v moči a opuchy. V závažných prípadoch sa objavujú aj silné bolesti hlavy alebo rozmazané videnie.
V tomto období je potrebné zvýšiť príjem kalórií o 250-300 na deň, pretože dieťatku narastá mozog a potrebuje na to veľa energie. Vyberte si však zdravú stravu, cereálie s nízkotučným mliekom, ovocie a pod. Posilnite si aj svoje kosti a dodajte im vitamín D.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie, nohy osviežuje a znižuje opuch.