xx27. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 27. týždni?

Dieťa vyzerá stále viac ako malý človek. Má 36 cm a okolo 1000 gramov. Pribúda podkožný tuk a bábätko sa zaguľacuje, ale ešte potrebuje „dozrieť“. Pomocou lekárov, by už malo 80%-nú šancu prežiť, keby sa narodilo v tomto období, hoci by boli najväčším problémom nedozreté pľúca. Ešte stále nie je schopné samostatne dýchať.
Tento týždeň rastú riasy, ktoré budú chrániť oči. Vývoj zraku umožňuje dieťaťu rozpoznať svetlo filtrované cez pokožku brucha.
Počas tohto týždňa pokračuje vývoj miliónov neurónov v mozgu, ktoré pomáhajú prepojiť mozog s ostatnými časťami organizmu. Srdiečko je už tiež počuť, keď si niekto priloží ucho k vášmu brušku. Rastúci plod má stále viac nárokov aj na mamičku. Postupne si berie z Vášho tela všetko, čo potrebuje pre seba. Dbajte na pestrú stravu, bohatú na vitamíny, minerály, stopové prvky a pod.

27.týždeň

Čo sa deje s vami?

Vaše nohy sú stále ťažšie a cítite sa neustále unavená. Prechádzajte sa tak často ako sa len dá s viacerými prestávkami. Pohyb je dôležitý na to, aby sa uľahčil krvný obeh.
Zväčšujúce sa prsia Vás môžu tiež potrápiť bolesťou. Dbajte na kvalitnú, pohodlnú podprsenku.
Tento týždeň by ste mali absolvovať test hladiny cukru v krvi. Je zameraný na diagnostiku tzv. Gestačného diabetu (tehotenská cukrovka). V tehotenstve niekedy organizmus nezvláda vytvárať inzulín. Zisťuje sa to hladinou glukózy v krvi nalačno a po požití určitého množstva jedla. Riziko majú ženy s nadváhou, staršie ako 35 rokov, alebo ak sa v rodine cukrovka vyskytuje. Po pôrode gestačný diabetes vymizne.
V tomto období treba porozmýšľať aj o pediatrovi. Pýtajte sa známych, nechajte si poradiť od žien, ktoré už deti majú. Nenechajte si to na poslednú chvíľu.
Tento týždeň si môžete dať vyhotoviť 3D alebo 4D ultrazvuk. Môžete tu vidieť jasné pohyby, nálady ale aj výraz tváre.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.