xx26. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 26. týždni?

Počas tohto týždňa vaše dieťatko opäť vyrástlo. Teraz je v okolo 35 cm. Je to individuálne. Jeho váha sa pohybuje okolo 900 gramov. Chrbticu má pevnejšiu a ohybnejšou. Neustále sa pohybuje.
Vývin očiek je už ukončený. Občas už môže otvoriť aj očné viečka. Vaše dieťa nielen vidí ale už aj počuje. Dôvod je ten, že mozgové neuróny zodpovedné za sluch sú už vyvinuté. Dieťa reaguje na hluk a okolité zvuky.
Pľúca na naďalej pripravujú na dýchanie vzduchu po pôrode. Vytvárajú sa aktívne lipoproteíny (surfaktanty), lecitín a sfingomyelín, aby pľúca neostali zlepené po pôrode. Dieťatko má už aj obočie, mihalnice a nechty na prstíkoch.

26.týždeň

Čo sa deje s vami?

Vaša maternica má veľkosť futbalovej lopty. Tlačí vám na bránicu, niekedy máte pocit ťažšieho a kratšieho dýchania. Ak nestíhate dýchaním sadnite si a oddýchnete si. Dýchajte hlboko a pomaly.
Maternica Vám môže tlačiť aj na žalúdok a spôsobovať pálenie záhy. Progesterón spomaľuje trávenie a vyprázdňovanie žalúdka. Niektoré ženy preto trápi aj pocit plnosti alebo zápcha. Jedzte menšie porcie a častejšie. Na pálenie záhy pomôže aj pohár mlieka alebo suché keksy. Obmedzte aj množstvo tekutín pred spaním. Neustály pohyb dieťaťa Vám zasiahne viackrát močový mechúr.
Aktívne pohyby dieťaťa narušujú aj váš spánok. Zväčšené brucho Vám nedovolí dostať sa do vašej obľúbenej polohy pri spánku. Ale môžu vás potrápiť aj iné tehotenské problémy vyvolané tehotenským hormónom: môžete mať pocit upchatého nosa, bolesti v dolnej časti chrbtice, opuchy nôh.
Viacero štúdií dokázalo, že matky, ktoré počas tehotenstva počúvajú klasickú hudbu, pomáhajú pri vývoji mozgu dieťaťu. Džezová a bluesová hudba majú tiež pozitívny vplyv na mentálny stav dieťaťa.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.