xx25. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 25. týždni?

Teraz má vaše dieťa dĺžku asi 34 cm a váži približne do 900 gramov. Má ešte stále tenkú kožu, je chudučké, ale postupne priberá. Má plne vyvinuté ručičky s malými nechtíkmi. Ohybnosť sa každým dňom zdokonaľuje. Tvorí sa najväčšia časť štruktúry oka a zrakové funkcie. Nervové zakončenie v okolí úst a na perách sa stávajú citlivejšími. Otvárajú sa aj nosné dierky.
Pľúca a imunitný systém dieťaťa sa pripravujú na príchod na svet. Ak by sa narodil teraz, mal by veľkú šancu prežiť, pretože pľúca sú schopné dýchať vzduch. Formujú sa aj časti chrbtice, stavce, kĺbovité spoje a väzivové vlákna.
Dieťa je veľmi aktívne. Pohybuje sa, krúti, kope, cmúľa prštek. Pupočník je veľmi hrubý a pružný. Nemusíte sa báť, že sa do neho zamotá. Je však dôležitý, pretože dodáva dieťatku kyslík a živiny prostredníctvom placenty z vášho krvného obehu.

25.týždeň

Čo sa deje s vami?

Postupne máte bruško stále väčšie. Masírujte si ho, je to príležitosť na komunikáciu s vašim dieťatkom. Prihovárajte sa mu, hladkajte si bruško, dieťatko bude na vaše dotyky či zvuky reagovať pohybom. V tomto období býva pokožka často suchá a svrbivá. Spôsobuje to zvýšená hladina estrogénu ale aj naťahovanie pokožky vplyvom rastúceho bruška.
Zmeny cítite aj v prsníkoch. Neustále sa menia. Situácia bude rovnaká aj po pôrode. Neustále rastú a dvorce tmavnú. Podľa niektorých štúdií je to reakcia vášho tela, aby bola bradavka viditeľná pre dieťa.
Rastúcou váhou sa môžete cítiť unavená a vyčerpaná. Oddychujte kedykoľvek keď sa dá. Venujte pozornosť svojmu telu. Počas tohto obdobia sa môže spustiť predčasný pôrod. Ak máte akékoľvek bolesti, vyhľadajte lekára.
Neustále zúriace hormóny môžu potrápiť aj váš spánok. Môžete očakávať aj zaujímavé sny. Niektoré z nich súvisia s tehotenstvom, vaším telom, dieťaťom a iné vás privádzajú k rôznym dobrodružstvám. Tehotenské hormóny ovplyvňujú aj Váš zrak. Vzniká vnútroočný tlak, ktorý môže vyvolať zmenu zraku.
Stravujte sa zdravo, znížite tým riziká pre Vás a Vaše dieťa. Obmedzte tiež kofeín, príliš mastné jedlá a veľké množstvo cukru.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.