xx24. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 24. týždni?

Dieťa naďalej vyvíja tlak na mamičku, nakoľko sa mu zvyšuje krásne hmotnosť. Teraz má dieťatko hmotnosť do 800 gramov a je dlhý približne do 33 cm. Má svaly, kostnú hmotu a orgány. Svalová koordinácia sa zdokonaľuje.
Alveoly v pľúcach sa vyvíjajú, nosné dierky sa otvárajú a malý človiečik je pripravený na dychové cvičenia! Namiesto vzduchu však nasáva plodovú vodu. Kyslík sa mu dostáva prostredníctvom placenty. V pľúcach sa mu začínajú tvoriť aktívne lipoproteíny – surfaktant. Je to látka, ktorá pomáha rozťahovať pľúcne mechúriky, zabraňuje ich zlepeniu a umožňuje roztiahnutie pľúc po pôrode. Je to potrebné preto, aby sa po pôrode dieťatko mohlo samé nadýchnuť.
Sací reflex vášho dieťaťa je už vyvinutý, takže keď sa jeho ruka dostane dosť blízko k jeho tvári, nasáva jeden zo svojich prstov. Súčasne ako sa vyvíja fyzicky, uvedomuje si aj samo seba a prežíva rôzne pocity. Teraz leží dieťatko v maternici skrútené do klbka a je odkázané na zásobovanie výživnými látkami a kyslíkom z placenty. Placenta zabezpečuje aj odvod odpadových látok.
Na koži sa mu vytvárajú potné žľazy. Vyvinulo sa mu vnútorné ucho. Dieťatko má už zreteľné črty tváre. V tomto týždni je dieťatko považované za životaschopné, pretože keby sa narodilo koncom tohto týždňa, už by s veľkou pomocou odborníkov dokázalo prežiť, aj keď je väčšina jeho orgánov ešte veľmi nezrelých a potreboval by intenzívnu starostlivosť v inkubátore. Má totiž ešte nízke tukové zásoby a nevedelo by udržať telesnú teplotu.

24.týždeň

Čo sa deje s vami?

Cítite pohyby vášho dieťaťa. Máte pocit, že dieťatko sa pohybuje takmer nepretržite. Je to preto, že dieťatko nemá ten istý režim ako mamička. Práve keď sa chystáte oddychovať, sa vaše dieťa rozhodne, že je čas sa pohnúť.
Naďalej priberáte a vaše bruško je už pre každého viditeľné. Optimálna váha ktorú by ste mali pribrať sú 2 kg za mesiac. V tomto období je vhodné premýšľať ktorú pôrodnicu si vyberiete a ako chcete rodiť, v prípade či má byť partner pri pôrode.
Môže vás potrápiť v tomto období močový mechúr. Niekedy ho neviete ovládať. Je to spôsobené tým, že maternica sa stále zväčšuje a tlačí na mechúr.
Naďalej je odporúčaný pohyb. Ak nemáte rizikové tehotenstvo neobmedzujte sa v pohybe. Ideálne sú ľahké cviky alebo plávanie. Pohyb vám pomôže zredukovať kŕčové žily, bolesti chrbta, krížov a neukladajú sa vám ani nepotrebné kilá navyše. Toto obdobie je vhodné aj na cestovanie či dovolenku. Dokonca je povolené cestovať aj lietadlom. Vyhnite sa však prílišnému pobytu na slnku, lebo zvyšuje objem cirkulácie krvi.
Taktiež je dôležité čo konzumujete. Nezabúdajte, zdravie dieťatka závisí od vás!

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť pokožky, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.