xx23. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 23. týždni?

Dieťatko Vám vyrástlo asi o 2 cm od predošlého týždňa. Je dlhé asi 28 cm a váži okolo 500 gramov. Čoraz viac sa podobá vzhľadom k novorodencovi, hoci má ešte pokožku jemnú a zvráskavenú, nakoľko sa koža tvorí rýchlejšie ako ukladanie tukov.
V tomto týždni dokáže dieťa aj zívať a častokrát sa mu čká. Prehĺta malé množstvo plodovej vody a z toho má štikútku. Dieťa dobre počuje. Zaujímavosťou je, že počuje lepšie nízkofrekvenčné zvuky produkované mužským hlasom. Preto môže lepšie počuť budúcich oteckov ako mamičky. Dieťa má naďalej aktívny pohyb. Kope nožičkami, hádže ručičkami. Má stále dosť priestoru na pohyb. Tvorí sa patellae v mieste zubov a produkujú látku potrebnú na vytvorenie budúcich mliečnych zubov.
Rozdelenie nervových buniek v mozgu sa končí. Mozog už vysiela dokonalé signály do iných častí tela. Pokračuje vývoj podžalúdkovej žľazy. Vyvíja sa pankreas, ktorý dodáva inzulín. Je nevyhnutný na ukladanie tuku v tkanivách.

23.týždeň

Čo sa deje s vami?

Ako vaše dieťa rastie, zväčšuje sa aj veľkosť maternice. Aby sa zabezpečil požadovaný priestor, orgány sa posunú. Membrána sa dvíha, spodné stavce sú pod tlakom a žalúdok mierne klesne.
Vysoký obsah hormónu progesterón spomaľuje trávenie. Môžete pociťovať ťažkosti žalúdka, ktoré sa vyprázdňuje pomalšie. Niektoré kyseliny sa môžu vrátiť zo žalúdka do pažeráka. Naďalej pociťujete bezbolestné kontrakcie, nazývané aj „poslíčkovia“. Uvoľňuje sa tým aj krček maternice, aby ľahšie prebehol pôrod.
Ako postupne rastiete, pridávajú sa aj mierne problémy. Môžete mať návaly tepla alebo sa vám môže horšie zaspávať. Pravdepodobne Vás bude trápiť aj časté močenie, pálenie záhy, kŕče v nohách. Všetko toto môže viesť k únave a nervozite. Doprajte si odpočinok kedykoľvek ak je to možné.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch. Dodá nohám pocit ľahkosti a sviežosti.