xx22. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 22. týždni?

Dieťatko má hlavičku v priemere 6 cm, dĺžku celého tela do 26 cm, váhu približne 410 g. Jeho jemná pokožka sa posilnila. Nie je až taká priehľadná. Vznikajú mu potné žily, ktoré začínajú vytvárať priehľadnú tukovú látku. Plodový maz pokrýva pokožku. Koža už nie je taká vráskavá.
Má úplne vyvinuté očné viečka, mihalnice a obočie. Očká sú ešte zatvorené, ale pokračujú v rozvoji. Pigmentácia dúhovky je dokončená a niekoľko týždňov po pôrode budete vedieť, akú farba očí malo v brušku.
Nechtíky mu už dorástli k vrcholu prstíkov. Má vyvinutý aj hmat a skúša všetko okolo seba. Môže chytiť aj pupočnú šnúru. Ale nemá silu v ručičkách, tak sa nemusíte báť, že si ublíži. Cíti svoje vlastné pohyby aj na tváričke. Ak je vaše bábätko chlapček, v jeho semenníkoch sa vytvorili primitívne spermie.
Mozog veľkým tempom rastie. Tento rast bude pokračovať do päť rokov dieťaťa. Pečeň začína vytvárať rôzne enzýmy. Červené krvinky sa rozpadávajú a vytvára sa bilirubín, ktorý je z krvi odbúravaný enzýmami pečene a odplavovaný placentou do vášho obehu, odkiaľ je vylučovaný. Preto po pôrode, keď už musí byť bilirubín odstránený celkovo z tela novorodeniatka, ktorý si s tým musí poradiť samo, sa zvykne vytvoriť novorodenecká žltačka. Je to normálny jav s ktorým si nemocničný personál vie poradiť. Ak prekročí hladina bilirubínu toxickú hranicu, dieťa sa umiestni pod špeciálne modré svetlo, ktoré bilirubín v krvi rozpúšťa.

22.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako červená repa

Čo sa deje s vami?

Máte veľa energie, hoci v tomto týždni môžete pociťovať rôzne bolesti, ako napr. bolesť krížovo-bedrového kĺbu alebo svalov. V tomto týždni môžete spozorovať aj to, že maternica začína s tréningom svojej svaloviny na blížiaci sa pôrod. Prejavuje sa to v podobe nebolestivých „kontrakcií“, ktoré sa nazývajú aj „tehotenskí poslíčkovia“. Bruško stuhne a následne sa uvoľní. Niekedy stuhnutie trvá aj niekoľko minút. Keby tieto kontrakcie boli bolestivé, treba vyhľadať doktora.
Množstvo krvi sa vo vašom tele zvýšilo, aby sa zabezpečilo potrebných ďalších 25% krvnej hmoty pre placentu. Placenta je nevyhnutná pre rastúce dieťa, ktoré je týmto spôsobom vyživované. Zvýšený krvný obeh môžete pocítiť krvácaním z nosa alebo ďasien. Ďalším dôsledkom je opuch nôh a kŕčové žily. Zvýšené množstvo krvi preťažuje žily a môže spôsobiť ich rozšírenie. Niektoré tehotné ženy pociťujú slabosť a závraty. Ak sa Vám tieto problémy objavia posaďte sa (alebo si ľahnite, ak je to možné) a rýchlo si dajte pohár vody. Zostaňte v tejto polohe, kým sa nebudete cítiť lepšie.
Vaše obličky tiež fungujú na plné obrátky, aby vyčistili krv od toxínov. Aby ste im pomohli vo funkcii, pite čo najviac tekutín. Počas tohto obdobia môžete pokračovať v športovaní. Dôležité je vyhnúť sa akýmkoľvek cvičeniam ležiacim na chrbte. Cvičenia, ktoré sú pre vás užitočné sú tie, ktoré znižujú prekrvenie krvi v žilách a posilňujú klenbu nôh.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Tvoria hydratačný základ, vďaka čomu bude následná starostlivosť efektívnejšia.
Telový krém proti striám preniká hlboko do pokožky a dokonale ju chráni. Kombinujte s olejom na pružnosť, ktorá zabráni vysychaniu pokožky. Naneste krém ráno a olej večer.
Krém na spevnenie poprsia zlepšuje pružnosť jemnej pokožky na prsníkoch. Chladivý a relaxačný gél na nohy zlepšuje tón žíl, zmierňuje napätie a znižuje opuch.