xx21. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 21. týždni?

Bábätko sa zväčšuje. Je dlhé asi 24 cm a váži približne do 400 g. Dieťatko už počuje, môžete mu púšťať hudbu alebo sa mu prihovárať. S pohybmi úst napodobňuje sanie. Dokáže dokonca zdvihnúť ruky k ústam. Vie otočiť hlavičku, akoby sa Vás snažilo vidieť. Prstom sa občas poškriabe po brade alebo po nose vďaka zdokonalenému hmatu.
Pokožka už nie je taká priehľadná. Jeho telíčko si začína ukladať stále viac tuku a tým porastie aj Vaša váha. Dieťatko teraz začne rýchlo priberať. Bdelé a spánkové fázy začína mať organizované, aj keď väčšinou je najaktívnejšie práve večer, keď sa vám chce spať.
Jeho lebka pozostáva z nezrastených plochých platničiek, aby mohol mozog rásť. Voľné kosti lebky sa spoja až do dvoch rokov dieťatka. Počas pôrodu sa lebkové kosti môžu prekryť a tak umožniť prechod pôrodným kanálom.
Dieťatko dokáže vyplaziť jazýček, ktorý má už vyvinutý. Vytvárajú sa mu aj chuťové poháriky. Pľúca pokračujú v rozvoji a dýchacie pohyby sú stále častejšie.
Jeho vlasy sú riedke a tenké, mäkké ako hodváb. Jeho telíčko začína produkovať biele krvinky, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Dieťatko má vyvinutý krvný obeh a svoje vlastné červené krvinky. Jeho krv sa filtruje v obličkách a vylúčená tekutina sa dostáva do amniového vaku.

21.týždeň

Čo sa deje s vami?

Môže vás v tomto období začať pobolievať bruško. Príčinou je naťahovanie väzov na oboch stranách maternice nakoľko vaše bábätko rastie. Maternica Vám tlačí na pľúca a bude sa vám ťažšie dýchať. Môžu sa zhoršovať kŕče v nohách, bolesti chrbta a pliec. Doprajte si oddych vyloženými nohami a snažte chodiť s narovnaným chrbtom.
V tomto období by ste mali zabudnúť na saunu a horúce kúpele. Tehotenstvo so sebou prináša možno veľa obmedzení, ale ukončením tohto týždňa sa prehupnete do druhej polovice tehotenstva. Pre zdravé dieťatko treba vydržať.
V tomto období tehotenstva môžete ísť na 3D ultrazvuk a uvidieť krásnu tváričku bábätka, jeho pohyby a môžete počuť aj jeho srdiečko. 3D ultrazvuk sa dá nahrať aj na DVD a môžete mať pamiatku na celý život.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Olej na pružnosť pokožky zabraňuje vysychaniu pokožky. Krém na spevnenie poprsia chráni jemnú pokožku pred naťahovaním. Telový krém proti striám obsahuje špeciálne vybrané účinné látky (lipidy) s vysokou schopnosťou hydratácie, ktoré chránia pokožku a poskytujú pružnosť. Chladivý a relaxačný gél na nohy uvoľňuje napätie a znižuje opuch.