xx20. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 20. týždni?

Dieťatko Vám naďalej krásne rastie. Priemer jemnej hlavičky má asi 5 cm a jeho dĺžka je približne 23 cm. Zaberá čoraz viac miesta v maternici. Aktívne kope nôžkami. Čoskoro sa fáza rapídneho vývinu a rastu končí, dieťa sa bude zdokonaľovať a dolaďovať.
Srdce sa posilňuje. V mozgu sa vyvíjajú zmyslové bunky (chuť, čuch, sluch, zrak a hmat).
Obranné látky z materského organizmu sa presúvajú do tela dieťaťa. Tieto bunky ho budú ochraňovať pred ochorením v začiatkoch jeho života.
Koža sa tiež posilňuje. Už má 4 vrstvy. Objavujú sa aj vlásky a naďalej sa vyvíjajú zárodky pre zúbky.
Kosti sa spevňujú. Po narodení bude mať 300 kosti (dospelý má 206). Niektoré postupne zrastajú. Hormón v štítnej žľaze už vytvára inzulín. Inzulín reguluje hladinu cukru v krvi. Dieťatko vie pevne stisnúť ruku.

20.týždeň

Tento týždeň je bábätko dlhé ako banán

Čo sa deje s vami?

Ste v polovici tehotenstva. V tomto období sa pravdepodobne dozviete aj pohlavie dieťatka.
Maternica Vám rastie, posúva sa dopredu, pričom tlačí na okolité orgány (pľúca, žalúdok, obličky, močový mechúr – aj z tohto dôvodu chodíte často cikať).
Prvorodičky sa až teraz dočkajú prvých pohybov bábätka. Tieto pohyby sú dôležité, pretože pomôžu presnejšie určiť termín pôrodu. Okrem týchto pohybov sa objavuje aj pálenie záhy, pretože bruško smeruje nahor a mení polohu vnútorných orgánov. Tým sa obsah žalúdka môže dostane späť do pažeráka. Odporúča sa preto jesť častejšie ale v menších porciách. Tiež je dôležité vyhnúť sa mastným, korenistým a príliš kyslím jedlám. Ak ste takmer stále hladná, je to v poriadku. Je to spôsobené so zmenou vášho metabolizmu. Nebojte sa a neváhajte jesť. Jedzte však rozumne. Môžete pociťovať aj bolesť chrbta. Je to tým, že hmotnosť bábätka vám vytláča panvu dopredu a to vás núti mierne sa zakláňať a tým si namáhate chrbticu.
Ako Vám rastie bruško, naťahuje sa pokožka, ktorá môže byť suchá a svrbivá. Vyskúšajte naše výnimočné produkty určené na toto obdobie.

Odporúčané produkty:

Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu upokojujú, zjemňujú pokožku a udržiavajú požadovanú úroveň pH počas tehotenstva. Maternea telový krém proti striám preniká do hĺbky pokožky, chráni ju a udržuje ju hladkú a jemnú. Telový krém proti stiám obsahuje špeciálne vybrané účinné látky (lipidy) s vysokou schopnosťou hydratácie.
Maternea spevňujúci krém na poprsie zlepšuje pružnosť jemnej pokožky a pomáha jej niesť väčšiu váhu rastúcich pŕs. Maternea olej na pružnosť pokožky s prírodnými rastlinnými olejmi a vitamínmi je vynikajúci pre hydratáciu a výživu.