xx19. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 19. týždni?

Dieťa sa postupne zdokonaľuje. Je dlhé do 21 cm a váži do 300 g.
Energeticky sa pohybuje. Hádže sa a skáče. Je to malý gymnasta. Priestor má dostatočný na to, aby sa roztiahol až po stenu maternice. Plodová voda mu tlmí vonkajšie nárazy a udržuje stálu teplotu v maternici. V tomto období môžete cítiť už aj pohyby. Spánkové návyky má skoro ako novorodenec. Dokonca má aj svoju obľúbenú polohu na spanie. Spí asi 16 - 20 hodín denne, ale nemyslite si, že počas Vášho spánku tiež poslušne spí. Vaše časy zaspávania a prebudenia sa nezhodujú. Preto vás môže o polnoci zobudiť.
Zdokonaľuje sa mu sluch. Pri silnom, hlasnom zvuku, sa dokáže aj naplašiť. V mozgu sa tvorí milión neurónov, ktoré sa spájajú so svalstvom. Výsledkom bude, že dieťa sa bude uvedomelo pohybovať. Zatiaľ jeho pohyby sú reflexné.
Začínajú sa tvoriť v ďasnách aj zárodky trvácnych zubov (nielen mliečnych). Obličky sú natoľko vyvinuté, že začínajú tvoriť skutočný prvý moč. Dievčatám sa vo vaječníkoch vytvárajú pohlavné bunky – vajíčka (cca milión). Začína sa širší vývoj maternice, vajíčkovody majú už na svojich miestach. U chlapcov sú už genitálie tiež zreteľné. Preto ak je dieťa správne otočené, na ultrazvuku je vidieť jasne pohlavie.

19.týždeň

Čo sa deje s vami?

Asi si všímate, že nestíhate s dychom tak ako obvykle. Jedným dôvodom je aj to, že ako sa zväčšuje maternica, brušná hmota sa posunie mierne nahor. Membrána je teda potlačená a zmenšuje sa veľkosť hrudníka. Ďalším dôvodom môže byť, že vaše orgány pracujú za dvoch. Uvoľňujú viac oxidu uhličitého, ktoré musí vaše telo odčerpať, aby dieťaťu mohlo dodávať kyslík. Dýchanie sa zrýchli a môžete pociťovať väčšiu únavu aj pri menšej námahe.
Môže vás naďalej trápiť náladovosť aj úzkosť. Je to normálna súčasť tehotenstva, ktorú vyvolávajú tehotenské hormóny. Pozor na závraty - Váš mozog je náchylnejší na zvýšené množstvo oxidu uhličitého v krvi a môžete cítiť závraty. Vyvarujte sa zahrievaniu a vypite viac vody a prírodných nápojov ako kompenzáciu.
Nezabudnite doplniť vitamíny do stravy. Čerstvé ovocie a zelenina by mali byť samozrejmosťou v tomto období. Z cvikov je najdôležitejšie posilňovanie panvového dna. Svaly podporujú maternicu, močový mechúr aj konečník. Tiež je ideálna chôdza, joga a pilates.

Odporúčané produkty:

Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu upokojujú, zjemňujú pokožku a udržiavajú požadovanú úroveň pH počas tehotenstva. Maternea telový krém proti striám preniká do hĺbky pokožky, chráni ju a udržuje jej hladkosť a jemnosť. Telový krém proti stiám obsahuje špeciálne vybrané účinné látky (lipidy) s vysokou schopnosťou, hydratácie.
Maternea spevňujúci krém na poprsie zlepšuje pružnosť jemnej pokožky a pomáha jej niesť väčšiu váhu rastúcich pŕs. Maternea olej na pružnosť pokožky s prírodnými rastlinnými olejmi a vitamínmi je vynikajúca pre výživnú masáž s dieťaťom.