xx18. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 18. týždni?

Vaše dieťa je dlhé asi 20 cm a váži približne 240 g. Jeho pokožka sa postupne stáva silnejšou, ale je ešte priehľadná. Dieťatko vie prehĺtať, začína vnímať okolité zvuky (tlkot vášho srdca, pulzovanie krvi v pupočnej šnúre). Jeho sietnica dokáže zachytiť svetlo. Hlasivky sú už tiež pripravené.
Kosti sa naďalej spevňujú. V ďasnách sa tvoria zárodky mliečnych zubov. Jeho nechty rastú, rovnako ako jeho vlasy. A pod vlasmi vášho dieťaťa - v jeho malej hlavičke končí obdobie delenia nervových buniek. Ich počet je medzi 12 a 14 miliardami a zostanú rovnaké, až kým vaše dieťa nebude rásť.
Po 18. roku veku sa počet nervových buniek začne postupne znižovať. Tvorí sa hnedý tuk, ktorý bude po narodení bábätka regulovať teplotu tela a dodávať energiu. Na pokožke sa tvorí husté mazivo (vernix) a jemné chĺpky (lanugo), ktoré majú ochrannú funkciu.
Ultrazvuk môže ukázať jednotlivé časti srdiečka (vrátane komôr a predsiení). Zdokonaľujú sa aj pľúca.

18.týždeň

Čo sa deje s vami?

Vaša štítna žľaza, ako aj ostatné orgány, sa stanú aktívnejšími. Vďaka zvýšenej funkcii srdca sa teplota vášho tela zvyšuje. Je normálne cítiť príliv horúcich vĺn a potiť sa viac ako obvykle. Potenie je prirodzeným spôsobom uvoľňovania toxínov, ktoré vytvára vaše telo a telo vášho dieťaťa. Horšie to budete vnímať, ak ste tehotná v lete. Na zmiernenie nepohodlia si oddýchnite na príjemnom a chladnom mieste.
Vaše srdce zvýšilo objem krvi, preto môžu byť žily na končatinách aj na prsníkoch nápadnejšie. Môže sa objaviť aj mierne krvácanie z nosa. Doprajte si odpočinok aj kvalitný spánok.
Vaša strava by mala obsahovať veľké množstvo červeného ovocia a zeleniny s obsahom vitamínu A (mrkva, paradajky, pomaranče, mandarinky a pod.). Vitamín A hrá dôležitú úlohu pri vytváraní sluchu a zraku, ktoré sa vyvíjajú v tomto období. Vyberajte potraviny s menším množstvom pridanej soli. Soľ totiž vplýva na vysoký krvný tlak, ktorý je v tehotenstve nebezpečný.
Pokračujte v pohybe. Ak vám to zdravie dovolí, športujte, choďte na pravidelné prechádzky, plávajte alebo cvičte jogu. Pohyb pomáha pri vývine placenty, čím zabezpečíte pre svoje dieťa viac výživných látok.

Odporúčané produkty:

Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu nevysušujú pokožku a počas tehotenstva udržiavajú optimálnu úroveň pH. Maternea telový krém proti striám obsahuje starostlivo vybrané zložky, ktoré prenikajú do hĺbky pokožky, regenerujú bunky a udržujú hydratáciu počas celého dňa. Maternea spevňujúci krém na poprsie posilňuje pružnosť pokožky a chráni ju pred napínaním. Maternea olej na pružnosť pokožky je vynikajúci pre výživu. Obsahuje kvalitné prírodné zložky, ktoré vynikajúco pokožku vyživujú a je ideálny aj na masáž. Používaním oleja na masáž vám umožní spojiť sa a komunikovať s dieťaťom.