xx17. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 17. týždni?

Vaše dieťatko rýchlo rastie. Váži už asi 200 g a má približne do 19 cm od hlavy po päty. Údaje sú však orientačné a individuálne. Dieťa už kope, cmúľa si palček, usmieva sa. Hlavičku už drží vzpriamene, telíčko aj končatiny sú dlhšie v porovnaní s hlavičkou. Očká sú už vpredu ale sú ešte zatvorené.
Jeho jemná pokožka získala konečnú štruktúru. Ale ešte nemá podkožný tuk. Jeho srdiečko prepumpuje až 24 litrov krvi denne. Pracuje aj jeho cievna a močová sústava. Okolo nervových vlákien sa vytvára látka bohatá na tuky, aby pripravila mozog dieťaťa na každodenné činnosti. Táto látka slúži ako ochranný obal a nazýva sa myelín. Pupočník býva často ovinutý okolo krku dieťatka, ale je dosť pevný na to aby hrozilo zauzlenie. V črevách sa mu zhromažďujú rôzne látky, odumreté bunky, plodová voda. Táto zmes sa nazýva mekónium a po narodení to bude prvá jeho stolica, tzv. smolka.
Najväčšou správou je, že počas echografického vyšetrenia môžete vidieť, ako vaše zlatíčko napína ruky a nohy. Na rukách sa mu vytvára ryhovanie, tzv. odtlačok prsta. V kostre sa menia chrupavky na kosť. Ale stále sú kosti ohybné a poddajné. Príroda to tak zariadila, aby ľahšie prešlo dieťatko pôrodnými cestami.

17.týždeň

Čo sa deje s vami?

Začínate piaty mesiac tehotenstva. Maternica sa rozťahuje, aby malo bábätko miesto. Môžete cítiť jeho prvé pohyby. Začínate aj výraznejšie priberať. Vaše telo zadržiava viac vody ako pred tehotenstvom. Môže sa vyskytnúť aj opuch končatín.
Ak cítite nepríjemnú bolesť, ktorá prechádza cez prsník do žalúdka zakaždým keď jete - znamená to, že počas tehotenstva trpíte nepríjemnými, ale pomerne častými kyselinami. Pokúste sa jesť častejšie, ale menšie porcie.
Vaše telo začalo produkovať oveľa viac sekrétov. Môžete chodiť častejšie na toaletu. Za to môže zvýšený objem krvi, ktorý cirkuluje cez váš organizmus. Môže sa vám upchávať nos a môžete mať tiež pocit smädu. Dodržujte pitný režim! Vyhýbajte sa káve a kofeínu (čierny čaj, kolové presladené nápoje).
Teraz ste skoro v polovici tehotenstva. Je na čase zamyslieť sa nad detskou izbou. Je vhodné obdobie na prípravu. V tomto období máte dostatok energie na zariadenie a prípravu.

Odporúčané produkty:

Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu nevysušujú pokožku a počas tehotenstva udržiavajú optimálnu úroveň pH. Maternea telový krém proti striám obsahuje starostlivo vybrané zložky, ktoré prenikajú do hĺbky pokožky a udržia ju hydratovanú počas celého dňa. Maternea spevňujúci krém na poprsie posilňuje pružnosť pokožky a chráni ju pred napínaním. Maternea olej na pružnosť pokožky je vynikajúci pre výživu pokožku. Používajte olej na masáž a umožní vám to spojiť sa a komunikovať s dieťaťom.