xx16. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 16. týždni?

Dieťa už má dĺžku asi 17 až 18 cm a váži približne 160 g. Hlava a krk sú vo vzpriamenej polohe. Uši zaujmú polohu na oboch stranách hlavy a oči sa k sebe priblížia. Už je vytvorená sietnica a registruje svetlo. To znamená, že dieťa môže takmer vidieť, pokiaľ sa oči úplne formujú. Očka sa zatiaľ ale neotvárajú aj keď dieťa reaguje na svetlo. Reaguje dokonca aj na zvuky a zdokonaľujú sa aj mimické svaly. Sací, prehĺtací a žmurkací reflex sú už prítomné.
Dieťa je celé pokryté jemným ochlpením, nazývaným lanugo. Koža pôsobí vráskavo, lebo nemá podkožný tuk. Ten sa len teraz začne postupne ukladať a bude dieťa zásobovať energiou.
Dieťatko si nacvičuje dýchanie. Pravidelne sa mu pohybuje hrudník, pričom vdychuje a vydychuje malé množstvo plodovej vody. Posilňuje si tým vývoji pľúc.
Rýchlo sa vyvíjajú aj žily a cievy. Imunitný systém si tiež začína tvoriť protilátky. Posilňuje sa aj stavba kostry a dieťa potrebuje veľa vápnika.
Ak je dieťa správne otočené, je vidieť aj pohlavie. Pohlavné orgány sú už v tomto týždni dostatočne vyvinuté.

16.týždeň

Čo sa deje s vami?

Skvelá správa tohto týždňa je, že môžete cítiť, ako sa vaše dieťa pohybuje! Doteraz ste pohyby mohli vidieť iba počas echografického vyšetrenia, ale práve teraz ho vaše telo začne cítiť jasne a zreteľne. Nerobte si však starosti, ak počas tohto týždňa nepocítite pohyby. Každé telo je individuálne a prvorodičky pohyby zaznamenajú neskôr. Ak ste začali študovať o tehotenstve, tak už rozumiete aj niektorým zmenám vo vašom tele. Naďalej môžete pociťovať príval energie a tehotenstvo si v tomto období vychutnávate.
Zaznamenávate aj zmeny na tele. Zväčšené prsníky, stmavnenie prsných dvorcov, bruško stále viac rastie, stráca sa vám driek. Na koži sa môže objaviť pigmentácia vyvolaná tehotenským hormónom. Môžete sa však tešiť z pevnej čistej pleti a krásnych lesklých vlasov!
V tomto období absolvujete niekoľko vyšetrení. Sú dôležité, pretože informujú o riziku výskytu určitých vývojových a genetických odchýlok dieťaťa (napr.: poškodenie nervovej trubice, rázštep, genetická porucha).

Odporúčané produkty:

Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu sú dôležitou súčasťou starostlivosti o pokožku počas celého tehotenstva. Tiež by ste mali používať olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia. Nakoľko Vaše bruško už viditeľne rastie, vyžaduje si osobitnú pozornosť. Telový krém proti stiám do hĺbky hydratuje, urýchluje syntézu kolagénu a elastínu a zlepšuje pružnosť pokožky, keď sa naťahuje.