xx15. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 15. týždni?

Ak by ste si chceli predstaviť vášho drobčeka ako vyzerá, prezradíme vám, že jeho noha má dĺžku asi 2 cm. Jeho celková dĺžka je do 16 cm a váha medzi 130 a 140 g. Ak ste prvorodička, pohyby ešte nepocítite, ale ak ste už predtým rodila, tak v tomto období môžete cítiť jeho pohyby.
Bábätko sa rysuje do krásy. Pokožka je síce ešte veľmi tenká a sú viditeľné cievy. Pokračuje však rast ochlpenia, tzv. lanugo. Ak má byť vaše bábätko hnedovlasé, tak v tomto období sa začína tvoriť pigment.
Pľúca sú vyformované, ale ešte nie sú schopné vykonávať nezávisle funkciu dýchania. Zatiaľ bábätko dýcha vďaka Vášmu krvnému obehu.
Srdce tiež už pracuje naplno. Pumpuje krv do celého telíčka. Jeho srdce má v porovnaní dospelého človeka dvojnásobne rýchlejšie tempo.
Pokračuje aj vývoj kostí, kostnej drene ako aj svalovej hmoty. Pohybuje sa čoraz plynulejšie. Jeho nohy sú už dlhšie ako ruky. Predlžuje sa aj krk a vzpriamuje sa hlavička. Ušká má už na svojom mieste, ale sluchové centrum v mozgu ešte nie je úplne vyvinuté.
Vyvíja sa aj nervová sústava, dieťa môže reagovať na dotyky aj na bolesť.

15.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako avokádo

Čo sa deje s vami?

Postupne si zvykáte, že priberáte. Hormóny môžu spôsobiť výkyvy nálad a rozmanité emócie, ale ináč sa už cítite celkovo dobre. To je presne obdobie, v ktorom vy a dieťa potrebujete extra kilogramy (samozrejme nie vo forme prebytočných tukov). Aj keď ste si celý život pokúšali udržiavať perfektnú postavu, nemusíte sa teraz obávať. Pri primeranom režime, zdravej výžive a miernych cvičeniach počas tehotenstva, sa rýchlo dostanete do pôvodného stavu ako pred otehotnením.
Vaše srdce pumpuje o 20% viac krvi ako obyčajne, aby poskytlo dieťatku dostatok kyslíka a živín.
Tento týždeň bude vyžadovať Váš gynekológ vzorku ranného moču. Bude sa kontrolovať výskyt bielkovín a cukrov. Zisťujú sa tým rôzne ochorenia. Tehotenské hormóny zapríčiňujú aj zvýšenú tvorbu baktérií.
V tomto období môže byť pokožka suchá, napnutá a svrbivá. Je potrebné používať vhodné kozmetické produkty.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia udržia pružnosť pokožky. Ale keďže vaše bruško viditeľne rastie, vyžaduje už aj osobitnú pozornosť. Telový krém proti stiám obsahuje aktívny komplex, rastlinné oleje a vitamíny. Preniká hlboko do pokožky, stimuluje regeneráciu buniek. Pokožka zostáva hydratovaná a chránená. Všetky produkty Maternea sú bezpečné pre matku aj dieťa.