xx14. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 14. týždni?

Dieťa vás prekvapí svojou pôsobivou veľkosťou. Môže merať do 14 cm! Toto je jeho približná veľkosť od hlavy až k päte. Priemer jeho jemnej hlavičky je asi 3-4 cm. Jeho váha je 100 gramov. Dieťatko sa zdokonaľuje. Vyvinula sa placenta aj pupočník. V tomto týždni začínajú rásť vlasy, obočie aj mihalnice. Celý plod pokrýva jemné ochlpenie, nazývané lanugo. Lanugo plní ochrannú funkciu, kým sa dieťa nachádza v plodovej vode. Pľúca sa už tiež vytvarovali, začínajú nacvičovať začiatky dýchania.
Jeho pohybové schopnosti sú tiež dobré. Robí rôzne pohyby rukami aj nohami. Môže ohnúť obočie, otočiť oči, otvoriť ústa, otočiť sa, cmúlať palec. Vyvíja sa aj pokožka. V tomto období sa spoja tkanivá z elastických a kolagénových vlákien. Do konca štvrtého mesiaca dodajú pokožke konečný vzhľad. Malé telo dieťaťa už môže produkovať hormóny, pretože štítna žľaza už v tomto období funguje. Jeho úlohou je zabezpečiť rast dieťaťa. Čiastočne začína fungovať aj vylučovacia sústava. Dieťa môže odpiť z plodovej vody, mechúr sa naplní a dieťatko sa občas trošku „vyciká“. Skutočné vylučovanie prebieha ešte prostredníctvom placenty.
Veľký pokrok sa zaznamenáva aj pri pohlavných orgánoch. U chlapcov sa vyvíja prostata, u dievčat zostupujú vaječníky z brušnej dutiny do malej panvy, kde sa ustália na svojom mieste.

14.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako pomaranč

Čo sa deje s vami?

Gratulujeme, práve začínate druhý trimester. Toto obdobie sa považuje za najkrajšie počas tehotenstva. Telo už netrápi ranná nevoľnosť, nechutenstvo sa vytratilo. Cítite sa plná energie. Vplyvom hormónov už môžete pozorovať zmeny na pokožke. Na brušku sa začína objavovať jemne tmavá čiara siahajúca od pupka smerom k vrchu lonovej kosti, typická pre tehotné.
Váš čuch sa stáva ostrejším, cítite takmer všetko. Vašimi stravovacími návykmi môžete pomôcť drobcovi v brušku. Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny. Nezabudnite na pitný režim, príjem vlákniny a pohyb. Tento týždeň funguje už dieťatku štítna žľaza. Odporúča sa dodať aj potrebné množstvo jódu.
Bruško sa Vám už pomaly zväčšuje, pokožka rozťahuje. Aby pokožka ostala pružná a nevytvorili sa strie, zvoľte vhodnú kozmetiku.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu osobnej hygieny počas tehotenstva. Okrem oleja na pružnosť pokožky a krému na spevnenie poprsia by ste mali začať používať telový krém proti striám. Vaše brucho pravdepodobne už viditeľne rastie a vyžaduje osobitnú pozornosť. Telový krém proti stiám obsahuje špeciálne vybrané účinné látky (lipidy) s vysokou schopnosťou hydratácie, ktoré chránia pokožku a poskytujú pružnosť.