xx13. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 13. týždni?

Začínate posledný týždeň prvého trimestra. Počas tohto týždňa je vaše dieťa dlhé do 12 cm. Môže mať až 70 gramov. S pomocou ultrazvuku môže byť jeho hlavička už nameraná. Jeho priemer je asi 3,2 cm.
Dieťa má vytvorené všetky vnútorné orgány. Dochádza k ukončeniu vývoja všetkých dôležitých orgánov. Po zvyšok tehotenstva bude dieťa rásť a naberať silu. V tomto období je najpresnejšie ultrazvukové vyšetrenie.
Črevá sa presúvajú z vonkajšej strany dovnútra brušnej dutiny. Vyvíjajú sa aj reflexy, môže sa viac pohybovať v brušku, ale ešte ich nemusíte cítiť. Môže zaťať päsť, mávať s ručičkami, kopať nôžkami, ale tieto pohyby nie sú riadené mozgom. Zaujímavosťou tohto týždňa je aj to, že sa vytvárajú odtlačky na bruškách malých prstíkov.
Kostra malého dieťaťa pokračuje vo svojom rýchlom raste. Chrupavkovitý základ sa mení na kosti. Začínajú byť aj rebrá zreteľné. Ústa nadobudli nové zručnosti. Môže ich otvárať, zatvárať a vykonávať sacie pohyby. Môže prehĺtať plodovú vodu v ktorej pláva. Nemajte obavy, je to úplne normálne. Tieto tekutiny sa uvoľňujú z malého organizmu vo forme moču už fungujúcimi obličkami. Vytvárajú sa mu aj hlasivky, aby vám jedného dňa mohlo povedať „mami“. Očká sa priblížia ku stredu tváre. Uši tiež vystupujú z krku k miestu ich konečného uloženia. V tomto týždni zrastajú horné a dolné viečka, ktoré sa rozlepia až po 27.týždni.
Pri pečeni dochádza k vylučovaniu žlče, pankreas začína produkovať inzulín, v obličkách sa tvorí prvý moč, ktorý vylučuje odpad do plodovej vody. Do brušnej dutiny sa premiestňujú z pupočnej šnúry črevá. Koža je jemná a začínajú sa na nej vytvárať jemné chĺpky nazývané aj lanugo.

13.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako paradajka

Čo sa deje s vami?

Niektoré ženy spomínajú práve toto obdobie ako najlepšie v tehotenstve. Ranné nevoľnosti by ste mali mať za sebou a väčšina žien pocíti veľký príval energie. To však neznamená, že sa máte preťažovať fyzicky. Vaše telo potrebuje kvalitný spánok a čistú myseľ. Hladiny hormónov vo vašom tele sú stále vysoké, ale už ustálené. Ranné nevoľnosti by vás už preto nemali trápiť. Niektoré ženy však začínajú trápiť kŕče v nohách. Signalizuje to nerovnováhu medzi horčíkom a vápnikom v tele. Príčinou kŕčov však môže byť aj nadmerná konzumácia živočíšnych bielkovín, tukov, cukrov.
Vaše brucho začína byť zaoblené a zväčšujú sa aj prsníky. Okrem väčších pŕs môžete pozorovať tiež zväčšené, tmavšie bradavky a prsné dvorce. Niektoré z vás dokonca zaznamenajú, že sa im začne tvoriť kolostrum. Ide o žltkastú hustú tekutinu, ktorá slúži novorodencom ako prvá výživa do doby, než dôjde k tvorbe materského mlieka.
Zatiaľ však vážite o 1-2 kg viac ako pred otehotnením. Nasledujúce týždne však budete priberať rýchlejšie. Vďaka hormonálnym zmenám dochádza k podpore metabolizmu, preto vaša pokožka vyzerá zdravá a svieža.

Odporúčané produkty:

Odporúčame Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu pre každodennú rutinu a osobnú hygienu počas tehotenstva. Od 13. týždňa by ste mali okrem oleja na pružnosť pokožky a krému na spevnenie prsníkov začať používať aj telový krém proti striám. Vaše bruško už pravdepodobne viditeľne rastie a vyžaduje osobitnú pozornosť. Telový krém proti striám obsahuje aktívny komplex, ktorý preniká hlboko do pokožky, zlepšuje syntézu kolagénu, elastínu a zachováva hladkosť a hebkosť pokožky.