x9. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 9.týždni?

Dieťa má dĺžku do 5 cm a váži okolo 10 g. V tomto týždni sa začína podobať na ľudskú bytosť. Jeho hlava sa postupne narovnáva a chrbát už nie je až tak stočený. Hlava predstavuje polovicu celkovej dĺžky tela.
Dieťa získa aj ľudskú tvár. Oči, ktoré boli na začiatku na bokoch sa postupne presúvajú do prednej časti tváre. Uši už takmer zaujali svoju konečnú polohu. Sú ešte stále pokryté membránou, sú v podobe hrbolčekov. Vývoj nosa sa už dokončuje.
Zablokované nosné dierky sa spájajú s ústami. Objavujú sa papily nosa a sú načrtnuté pery. Končatiny rastú rýchlo. Ruky sa vyvíjajú rýchlejšie ako nohy. Tvoria sa prsty. Ruky a nohy vie dieťa už aj zahnúť. V tomto týždni dokáže reagovať pohybom na podnety zvonku, ako je hluk alebo svetlo.
Naďalej sa vyvíjajú aj vnútorné orgány. Tvorí sa tenké črevo a základ pečene. Práve preto sa plod v tomto týždni narovnáva, pretože pečeňový hrboľ, ktorý je pod srdcom je už natoľko veľký, že núti plod k rovnejšej polohe. Srdce dieťaťa má svoj rytmus. Bije rýchlosťou 110 až 160 úderov za minútu.

9.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako limetka

Čo sa deje s vami?

Vaše srdce bije rýchlejšie. Mení sa krvný obeh a objem krvi sa zvyšuje o 50%. V tomto období môžete byť chudokrvná (anemia), pretože objem plazmy sa zvýši viac ako obsah červených krviniek. Naďalej máte citlivé prsia, pretože sa zväčšujú a menia svoj tvar. Bradavky získavajú tmavšie sfarbenie. Môžu sa vám tvoriť na bradavkách malé biele hrbolčeky. Sú to Montgomeryho žliazky, ktoré plnia dôležitú funkciu. Budú pomáhať pri dojčení, pretože produkujú maz, ktorý zvlhčuje bradavky.
Môže vás trápiť aj pálenie záhy, preto treba konzumovať menšie porcie a vyhýbať sa ťažkým a mastným jedlám. Vo vašom tele sa vytvára aj mimoriadne dôležitý orgán, a to placenta.
Placenta vyživuje dieťa, zásobuje ho živinami, dodáva mu kyslík a pod. Väčšinou sa nachádza na zadnej strane maternice. Keďže sa tvorí placenta, do ktorej smeruje 25% krvi, aj srdce musí pracovať rýchlejšie. Preto môžete cítiť miernu dýchavičnosť pri bežných činnostiach.
Aj obličky dostanú mierny zaberáčik. Dodávaním výživných látok a kyslíka dieťaťu, krv vracia odpad na zneškodnenie. Oxid uhličitý sa odstraňuje z pľúc a toxíny, ktoré sa vytvárajú počas metabolizmu sú uvoľňované z obličiek.

Odporúčané produkty:

Kombinujte Maternea sprchový olej a gél na intímnu hygienu s ostatnými Maternea výrobkami pre starostlivosť o telo. Sprchový olej neobsahuje mydlo, farbivá ani konzervačné látky a zanecháva pokožku jemnú a hladkú. Maternea gél na intímnu hygienu udržuje počas tehotenstva optimálnu hladinu pH v intímnej oblasti. Olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia vyživujú pokožku a pomáhajú udržiavať jej elasticitu. Koniec koncov, dobre pripravená pleť dokáže lepšie zvládnuť problémy súvisiace s tehotenstvom.