x8. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 8. týždni?

Tento týždeň sa začína embryo oficiálne nazývať plodom. Má teraz dĺžku 3 cm a váži 2 - 3 g. Má pomerne veľkú hlavičku a krehké telíčko. Jeho veľká hlava je spojená s vývinom mozgu, ktorý sa neustále formuje.
Tvárička sa tiež formuje. Má vonkajšie ucho, ktoré je umiestnené veľmi nízko, blízko úst. Nos sa postupne vyvíja a tvoria sa nosné dierka. Ústna dutina a nosná dutina sa neskôr spoja. Mliečne zuby tiež zaujmú svoju presnú polohu v nerozvinutých púčikoch, ktoré sú rozdelené po 10 na hornú a dolnú čeľusť. Oči dieťaťa sú stále otvorené, pretože počas tohto týždňa vývoja nemajú očné viečka. Na tvári zrastajú kostičky a výbežky, ktoré sú základom pre hornú a dolnú čeľusť.
Doteraz bolo dieťa ohnuté. Postupne sa krk narovnáva. Vytvárajú sa nohy a ramená. Vaše dieťa už má dlane a chodidlá, na ktorých sú už aj malé prsty. Dôjde k zániku pôvodného "chvostíka". Na konci ôsmeho týždňa tehotenstva je kardiovaskulárny systém vášho dieťaťa plne rozvinutý. Vyvíja sa tráviaci, dýchací a močový systém.

8.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako slivka

Čo sa deje s vami?

Postupne si zvykáte na zmeny, ktoré prebiehajú vo vašom tele. Vaša maternica má veľkosť tenisovej loptičky. Stále sa môžete cítiť malátna, unavená. V tele sa zvýšil objem krvi, ktorý má väčšie nároky na srdce a to môže byť dôvod vyčerpania. Zvýšený prietok krvi spôsobí väčší tlak a to vám môže spúšťať častejšie bolesti hlavy. Niektoré ženy majú aj tráviace problémy, ktoré sa prejavujú ako pálenie záhy.
Prsia sa vám zväčšujú. Za všetko môžu tehotenské hormóny. V tomto týždni by ste už nemali krvácať. Ak pociťujete bolesti sprevádzané krvácaním, ihneď vyhľadajte lekára.
Pravdepodobne máte zvýšenú citlivosť na pachy a vône. Veľa žien zápasí aj so zápchou a plynatosťou. Majú to za následok hormóny relaxín a progesterón. Jedzte pomaly a pokojne.
Zamerajte sa na zdravé jedlá. Jedzte viac čerstvého ovocia a zeleniny. Vyberte si celozrnné pečivo, pretože je bohaté na vlákninu a zmierňuje riziko nepríjemnej zápchy. V žiadnom prípade si neodopierajte jedlo. Ale nejedzte ani za dvoch. Skontrolujte, či dávate telu dostatok vitamínov, minerálov, pretože vaše dieťa rastie veľmi rýchlo a z krvi vám berie všetko, čo potrebuje. Váš stravovací režim je preto pre dieťa veľmi dôležitý.
Zároveň je dôležité pozorovať vaše telo. Ak príliš priberáte, alebo naopak chudnete, môžete spôsobiť dieťaťu ťažkosti. Hoci priberanie je individuálne, snažte sa ostať v prípustnom rozmedzí.

Odporúčané produkty:

Počas tohoto týždňa tehotenstva vám odporúčame Maternea produkty na osobnú hygienu pre celkovú starostlivosť o pokožku. Gél na intímnu hygienu a sprchový olej predstavujú základ hydratácie, po ktorom bude následná starostlivosť efektívnejšia. Po kúpeli naneste Olej na pružnosť pokožky. Zvlhčuje a vyživuje pokožku, najmä ak je veľmi suchá. Odporúčame použiť tiež Krém na spevnenie poprsia, pretože obsahuje zložky, ktoré účinne zvyšujú pružnosť pokožky, čo je obzvlášť dôležité, pretože na prsníkoch nie sú dobre vyvinuté svaly a vzhľad vašich pŕs závisí hlavne od stavu pokožky.