x7. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 7. týždni?

Vaše dieťa ďalej rastie. Má veľkosť ako čučoriedka alebo oliva. Koncom týždňa bude mať okolo 17 mm. Jeho hlava je stále väčšia ako telo a stále sa ohýba smerom k hrudníku. Telo však už nie je také ohnuté ako v predchádzajúcich týždňoch. Stráca sa aj "chvostíkové" zakončenie chrbta. Ten v najbližších týždňoch úplne zmizne.
Hlava rapídne rastie. Súvisí to s vývojom mozgu. Tvár dieťaťa už dostáva tiež formu. Nos a čeľuste sú tvrdšie a na hornej čeľusti sa objaví pera. Oči sa priblížia k sebe, očné viečka sú načrtnuté a očný nerv dosiahol konečný vývoj. Oči sú ešte zatvorené a potiahnuté kožou, pod ktorou možno zbadať čierny pigment. Ramená sa vyvíjajú rýchlejšie.
Tvoria sa aj malé nohy a prsty. Tvorba kostí je v štádiu primárnej chrupavky. Svaly sa formujú postupne. Nervový systém je takmer úplne vyvinutý.
Tlkot srdca prebieha rýchlosťou 150 úderov za minútu. Srdce (spolu s pečeňou) patria medzi orgány, ktoré sa vyvíjajú rýchlejšie ako dutiny, kde by sa mali umiestniť do tela dieťaťa. To je dôvod, prečo je jeho hrudník tak vydutý. Začínajú sa vyvíjať kosti, aj keď niektoré sa vyvinú až po samotnom pôrode novorodeniatka.
Skvelá správa - dieťa sa už dokáže pohybovať! Jeho pohyby sú však veľmi hlboko a preto ich ešte istý čas nepocítite. Môžu sa však zistiť pomocou echografie. Vaše dieťa sa pohybuje preto, lebo mozog dáva signály do svalov, ale sú to zatiaľ len reflexné pohyby. Dieťa má už pľúca, črevá, pečeň, obličky a vnútorné pohlavné orgány, aj keď nie sú ešte dostatočne vyformované.

7.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako zelená oliva

Čo sa deje s vami?

Prezradím vám názov hormónu, ktorý môžete obviňovať zo svojich neustálych nevolností. Je to hormón Choriogonadotropín. Začína sa uvoľňovať vo vašom tele hneď po počatí a vydáva prvé signály, že ste tehotná. Počas tohto týždňa tehotenstva však dosiahne maximálnu hladinu vo vašom tele a spôsobuje vám väčšinu problémov, s ktorými musíte bojovať.
Okrem nevoľnosti môžete naďalej cítiť bolesti brucha, celkovú fyzickú únavu, zväčšenie a citlivosť pŕs ale aj časté nutkanie na močenie, nakoľko sa maternica zväčšuje a tlačí na močový mechúr. Pošva aj maternicové hrdlo začínajú byť viac prekrvené. V tele máte o 10% viac krvi ako v období pred otehotnením. Vaša frekvencia a metabolizmus sa zrýchlili o 25%.
Napriek týmto nevoľnostiam vám odporúčame ostať aktívna. Dôvod je ten, že potreba kyslíka v tkanivách vášho tela sa výrazne zvyšuje. S miernymi fyzickými cvičeniami a krátkymi prechádzkami zaistíte ďalšie množstvo kyslíka, ktoré vaše telo potrebuje. Poraďte sa so svojím gynekológom, ale ak tehotenstvo prebieha normálne, môžete cvičiť aj váš obľúbený šport. Tréningy by mali zodpovedať trimestru, v ktorom sa práve nachádzate. Je obzvlášť dôležité pozorovať reakcie vášho tela a venovať pozornosť signálom, ktoré vysiela po každom cvičení, aby ste sa vyhli prílišnému zaťažovaniu. Vyvarujte sa veľkého fyzického zaťaženia. V žiadnom prípade nevykonávajte cvičenia zahŕňajúce zdvíhanie nôh a ostrú zmenu polohy tela.
Pite veľa tekutín - je dôležitý pre hydratáciu pokožky a pre zlepšenie krvného obehu. Pomôžte obličkám vyrovnať sa s toxínmi, ktoré by sa mali eliminovať. Odporúčame vám vypiť najmenej 1,5 - 2 l vody denne. Naďalej dbajte na plnohodnotnú stravu bohatú na vitamíny. Nezabúdajte hlavne na kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná pre správny vývin dieťaťa.

Odporúčané produkty:

Počas tehotenstva vám odporúčame Maternea produkty na osobnú hygienu (sprchový olej a gél na intímnu hygienu) pre vašu celkovú starostlivosť o pokožku. Predstavujú základ hydratácie. Po sprchovaní naneste Olej na pružnosť pokožky. Zvlhčuje a vyživuje pokožku, najmä ak je veľmi suchá. Použitím Krému na spevnenie poprsia pomôžete jemnej pokožke na prsníkoch ľahšie znášať napnutie a rozťahovanie vplyvom zväčšovania prsníkov.