x6. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 6.týždni?

Bunky dieťaťa sa delia nepretržite. Aj keď to necítite, plod sa vo vnútri rýchlo vyvíja. Tak rýchlo, že tento týždeň bude mať dieťa 10-14 mm a váži 1,5 g. Jeho hlava neprestáva rásť a je dosť väčšia ako telo a stále je k telu naklonená. Malé srdce a pečeň majú v tomto malom priestore obrovské miesto. Zostávajúci malý priestor zaberá široká pupočná šnúra.
Ostatné orgány dieťaťa sú veľmi malé, ale už zaujmú svoje konkrétne miesto. V tomto období sa formujú základy obličiek a pečene. Na konci tohto týždňa dosiahne žalúdok plodu konečnú podobu a bude už len rásť. K dispozícii je tiež močový systém. Primárne pohlavné bunky sú na svojich miestach, ale pohlavné orgány ešte nie sú načrtnuté.
Vyčnievajúce púčiky naznačujú končatiny, z ktorých sa najprv vyvinú ruky.
Tvár dieťaťa sa postupne formuje. Je načrtnutá aj ústna dutina aj črevá. Zatiaľ sú oddelené hltanovou membránou, ale čoskoro sa táto membrána prederaví a spoja sa. Objavuje sa aj miesto, z ktorého neskôr vyrastú zuby. Začína sa vyvíjať nos, uši, ústa a oči. Oči boli doteraz umiestnené na boku hlavičky, postupne sa budú približovať bližšie k sebe. Očný nerv začína svoj počiatočný vývoj.
Plod je ešte stále zakončený "chvostíkom". Vpredu chvostového hrbola vzniká kloaková membrána, ktorá bude základom ritného otvoru. Stavce sú postupne usporiadané pozdĺž miechy a zaujmú polohu, aby vytvorili chrbticu. Vytvárajú sa tiež vlnovité línie na rukách, ktoré delia päť malých hrbolčekov. Z nich sa postupne vyformujú prsty. Vyvíjajú sa aj nohy, ktoré sa postupne oddeľujú od seba.

6.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako kávové zrno

Čo sa deje s vami?

Vaše bruško ešte nie je pre okolie viditeľné, vy už ale cítite, že v ňom rastie nový život. Možno máte pocit, že sa vám bruško zväčšilo, ale v tomto období ide len o nafúknuté brucho, ktoré je veľmi častým symptómom v tomto období tehotenstva. Maternica, v ktorom dieťa pláva, sa postupne rozširuje. Potrebuje stále väčší priestor. Môže tlačiť na mechúr a nútiť vás na častejšie močenie.
Stále vás mučí aj ranná nevoľnosť. Môžete byť slabá a unavená. Akokoľvek sú nepríjemné tieto udalosti, toto všetko je ukazovateľom normálneho priebehu tehotenstva. Snažte sa byť čo najviac na čerstvom vzduchu a dodajte telu kvalitnú stravu bohatú na vitamíny, antioxidanty a kyselinu listovú. Doprajte si odpočinok, kedykoľvek to bude možné.
Nezanedbávajte fyzickú aktivitu - keď sa cítite lepšie, robte ľahké cviky, alebo jogu. Ale nepreťažujte sa. Ak sa cítite unavení, okamžite zastavte cvičenie. Začleňte do svojho každodenného života chôdzu, najmenej 30 minút. Tento jednoduchý spôsob pohybu je vynikajúcim cvičením na udržiavanie kondície a tiež pre krvný obeh.

Čoskoro budete potrebovať:

Pokračujte v používaní Maternea výrobkov na osobnú hygienu, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre obdobie tehotenstva. Sprchový olej neobsahuje mydlo, jemne čistí pokožku a zanecháva ju jemnú a hladkú. Gél na intímnu hygienu udržuje normálne hodnoty pH v intímnej oblasti počas tehotenstva - medzi 3,5 a 4,5. Po sprchovaní naneste Olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia, ktorý vyživuje pokožku a dodáva jej potrebné živiny, aby si zachovala svoju pružnosť.