x5. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 5.týždni?

Tento týždeň sa plod mierne guľatí a tvaruje sa do podoby s rozpoznateľnou hlavou. Neobávajte sa tvaru hlavy, pretože je to súčasť ďalšieho obdobia vývoja. Čoskoro bude vyzerať presne tak, ako ste si ho predstavovali. Počas tohto týždňa sa však mozog vášho dieťaťa zväčšuje a prechádza významnými úpravami. Rozpínanie nervovej trubice sa naďalej vyvíja. Výsledkom je vytvorenie mozgových hemisfér. Na tejto malinkej milimetrovej hlavičke sa vytvárajú základy pre oči a uši.
Objavuje sa primárne chrupavkové tkanivo vo vnútri papíl, z ktorých postupne rastú končatiny a z ktorých pochádza chrbtica. Na konci tohto týždňa sa vytvorí päť primárnych počiatkov tváre, z ktorých sa postupne vyrysuje tvár. Je tu načrtnutá aj jamka, z ktorej sa vyvinú ústa. Tiež sa objavujú papily, ktoré dávajú začiatok čuchu.
Srdce je mikroskopické, ale už plne funkčné echografickým prístrojom jasne viditeľné. Počas tohto týždňa sa veľkosť srdca zdvojnásobí. Tráviaci systém sa naďalej vyvíja - je naznačený budúci žalúdok, zvyšuje sa pečeň a pankreas.

5.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako hrášok

Čo sa deje s vami?

Tento týždeň už viete, že ste tehotná, pretože už nemáte menštruáciu. Dôvodom je plod, ktorý vytvára hormón hCG. V tomto období vás najviac potrápia nepríjemné ranné nevoľnosti. Každá žena vníma toto obdobie inak. Niektoré trápia fyzické aj emočné zmeny výraznejšie, iné možno ani nepociťujú, že sú tehotné. Tehotenské príznaky budú pretrvávať do konca druhého mesiaca tehotenstva.
Dobrou správou je, že budú čoraz zriedkavejšie a postupne môžu dokonca zmiznúť. Zvyčajne stratíte chuť do jedla. Tehotenské hormóny totiž pracujú na plné obrátky.
Môže vás potrápiť aj pálenie záhy. Vaše telo sa môže skôr unaviť, čo vo vás môže vyvolať úzkosť a pocit slabosti. Zvýšený prítok krvi spôsobuje, že vaše nohy sú ťažké. Mali by ste v tomto období viac oddychovať, hlavne ak vás postihujú tieto nepríjemnosti a ranná nevoľnosť.

Čoskoro budete potrebovať:

Pokračujte v používaní Maternea sprchového oleja a gélu na intímnu hygienu. Po sprchovaní naneste olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia, ktorý vyživuje pokožku a dodáva jej potrebné prvky, aby si zachovala svoju pružnosť. Koniec koncov, dobre pripravená pokožka dokáže lepšie zvládnuť problémy súvisiace s tehotenstvom.