x4. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom 4. týždeň?

Dieťatko sa dostáva do embryonálneho štádia. Má počiatky končatín a vnútorných orgánov. Na mieste, kde bude mať ruky, sú zatiaľ len krehné kuklice. Už má aj disproporčne veľkú hlavičku, ktorá sa skláňa pred ohnutým chrbátom. Vyvíja sa aj nervový systém. Srdiečko bije frekvenciou dvakrát vyššou, ako je vaša srdcová frekvencia. Dieťa už má srdcový a krvný obeh!
Ďalej sú tiež pripravené na vývin všetky hlavné orgány. Miecha je však už na svojom mieste. Vyvíjajú sa aj zmyslové orgány. Mierne rozšírená oblasť je miestom budúceho žalúdka a oproti nej vidíme počiatky pečene, žlčníka a pankreasu. Malé dieťa má tiež počiatočné formácie priedušnice a priedušky, ako aj štítnu žľazu a hypofýzu.
Primárne bunky, ktoré budú tvoriť pohlavné bunky, sa tiež presunú na miesto, kde sa budú ďalej rozvíjať. Vytvárajú sa tiež tri zárodočné vrstvy embrya. Endoderma, z ktorého sa vyvinú pľúca a vnútorné orgány. Mezoderma, ktorá formuje srdce, kostru, svaly a obehový systém. Ektoderm, z ktorého vznikne nervový systém, koža, vlasy, sklovina a pod. Krvné cievy sa vyvíjajú a dostávajú sa do krvnej siete placenty a pupočnej šnúry. Všetky tieto orgány a budúce orgány sú v plode vo veľkosti do 5 mm.
Pribúda už aj plodová voda, ktorá bude nasledujúce mesiace chrániť plod.

4.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako semená z jablka

Čo sa deje s vami?

Pravdepodobne už viete, že ste tehotná a nosíte v sebe malého človiečika. Typické prejavy tehotenstva, ktoré sa objavili minulý týždeň, sa teraz stávajú silnejšími. V prsníkoch môžete cítiť napätie, opuchnutie ale aj bolesť. Niekedy vystúpia žily, ktoré sú viac viditeľné cez napnutú pokožku. Môžete mať pocit, že vaše bradavky svrbia. Dôvod je ten, že dvorec sa mení - rozširuje sa, stmavne a vystupuje. Ak pred počatím vyzerala vaša maternica ako figa, teraz má veľkosť mandarínky.
Keď sa maternica zväčšuje, zvyčajne spôsobuje mierne bolesti, ktoré môžete cítiť v bruchu. Zvyšuje sa hladina estrogénu a progesterónu, čo môže spôsobiť pocit nafúknutia či nechuť k jedlu.
Veľa žien ešte v tomto štádiu nepociťuje žiadne nevoľnosti, ale hormonálny chaos, ktorý sa vo vás odohráva, môže spôsobovať výkyvy nálad.
Stále môžete slabo krvácať, čo je spôsobené implantáciou vajíčka. Netreba sa stresovať, vaše telo sa pripravuje na náročné obdobie. Vplyvom hormónov cervikálny hlien (hlien krčka maternice) zhustne a vytvorí uzáver, ktorý zatvára vstup do dutiny maternice. Tiež si všimnete, že vaginálne sekréty sú hojnejšie. Týmto spôsobom sa vaše telo snaží chrániť vagínu pred mikróbmi, ktoré môžu preniknúť dovnútra.
Aby sa vaše dieťatko vyvíjalo správne, mali by ste zvýšiť vitamíny A, D, E, B, C ale aj minerály ako železo (pre rast buniek), zinok (rast, imunitný systém, správne delenie buniek), vápnik (zrážanlivosť krvi, svalová kontrakcia, rast kostí).

Odporúčané produkty:

Starostlivosť o pokožku začnite čistiacimi produktmi od Maternea. Náš sprchový olej neobsahuje mydlo, farbivá ani konzervačné látky a zanecháva pokožku jemnú a hladkú. Gél na intímnu hygienu udržuje počas tehotenstva optimálnu hladinu pH v intímnej oblasti. Pokračujte v starostlivosti o pokožku s olejom na pružnosť pokožky, aby ste dosiahli hydratáciu a výživu pokožky. Produkty kombinujte s krémom na spevnenie poprsia, aby vaša pokožka bola v dobrom stave a kompenzovala nedostatok svalového tkaniva v prsníkoch.