xx12. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 12. týždni?

Vaše dieťatko rýchlo rastie. Má už 10 cm a váži okolo 54 gramov. Stále viac sa podobná na človiečika. Dokáže prehĺtať tekutinu, absorbovať ju a vylúčiť, kope nôžkami, vie zatínať pästičky, otvára a špúli pusinku a vie dokonca aj zívať.
Jeho tvárička sa vyjasňuje. Oči zaujali svoju pozíciu. Uši, spočiatku umiestnené na úrovni krku sa posúvajú na svoje miesto na hlavičke. Na prštekoch má už aj nechtíky! Jeho kosti vďaka ukladaniu vápnika začínajú tvrdnúť a genitálie začínajú byť charakteristickejšie pre pohlavie.
Bábätko má vyvinuté aj reflexy. Mozog je už plne vyformovaný. Dieťatko môže cítiť už aj bolesť a je schopné mimických pohybov tváre. Usmieva sa, ale vie sa aj mračiť. Koža je citlivá. Vyvíjajú sa mu hlasivky a začínajú sa mu tvoriť hormóny. Rado si dokonca cmúľa svoj palec. Očné viečka stále pokrývajú oči a tie zostávajú zavreté až do 7. mesiaca (28.týždňa), aby ochraňovali veľmi citlivé vlákna optického nervu. Je schopné veľkého množstva pohybov, pri ktorých sa trupom a končatinami úmyselne otáča.
Rastú aj vlasové vačky. Tento týždeň začína placenta plniť svoju úlohu. Zásobuje plod kyslíkom a živinami, odvádza z tela nepotrebné látky a zaisťuje ochranu pred niektorými infekciami. S narastajúcim bábätkom rastie aj placenta. Na konci tehotenstva môže mať 20 cm.
Ak nosíte v brušku dievčatko, novo vytvorené vaječníky sa jej teraz presúvajú dolu do oblasti brucha. A ak je to chlapec, jeho prostata je na svojom mieste.

12.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako citrón

Čo sa deje s vami?

Pomaly sa blížite k druhému trimestru a dobrá správa je, že problémy spojené s tehotenstvom postupne ustupujú. Vaša energia sa vracia. Riziko potratu sa znižuje. Konečne sa už môžete cítiť lepšie, aj keď sú ženy, ktoré pociťujú tzv. rannú nevoľnosť až do konca tehotenstva. Zvýši sa Váš krvný obeh, preto môžete pociťovať, že sa vám ruky a nohy viac potia ako predtým. Maternica sa postupne zväčšuje. V oblasti brucha môžete cítiť mierne bolesti podobné kontrakciám alebo ťahom. Je to normálne, pretože sa vaše orgány posúvajú, aby zabezpečili potrebné miesto pre vaše rastúce dieťa.
Tehotenstvo začína byť viditeľné. Postupne budete potrebovať aj tehotenské šaty. Na prsiach, bokoch a nohách sa vám už začína ukladať viac tuku. Je to tým, že vaše telo sa snaží urobiť energetickú zásobu.
Tento týždeň sa robí aj skríningové vyšetrenie, čím lekár meria šijový záhyb v záhlaví bábätka. Zisťujú sa vrodené chyby, anomálie alebo downov syndróm. Robí sa aj ultrazvukové vyšetrenie, ktorý potvrdí termín pôrodu.
Nezabudnite si zabezpečiť dostatok vitamínov, vápnik a železo. Tak isto nezabudnite na pohyb. Zaraďte do svojich dní prechádzku na čerstvom vzduchu a ľahké cviky. Existujú joga cviky upravené pre tehotné ženy, takže sa nemusíte vôbec obávať. Nezanedbávajte ani vašu pokožku.
Postarajte sa, aby ostala pružná, pretože pružnosť má zásadný význam pre zvládnutie jej napínania a následného sťahovanie počas tehotenstva a po pôrode.

Odporúčané produkty:

Pokračujte v používaní Maternea produktov na osobnú hygienu. Sprchový olej a gél na intímnu hygienu obsahujú špeciálne zložky, ktoré jemne čistia, vyživujú a majú upokojujúci účinok. Večer naneste Maternea olej na pružnosť pokožky a masírujte svoje bruško. Môžete takto komunikovať so svojím dieťaťom, ale masáž zlepší aj váš krvný obeh a zabezpečí dodatočnú hydratáciu. Maternea krém na spevnenie poprsia sa rýchlo vstrebáva, preniká do hĺbky a stimuluje syntézu kolagénu. Pomáha jemnej pokožke zachovať pružnosť a krásny vzhľad prsníkov.