xx11. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 11. týždni?

Vaše dieťatko veľmi rýchlo rastie. Počas tohto týždňa vyrástlo o niekoľko milimetrov! Je už veľké ako taká broskyňa, má do 9 cm a váži do 28 g. Kritické obdobie je už takmer pri konci. V tomto období klesá riziko vzniku vývojových chýb alebo poškodenia plodu infekciami. Znižuje sa taktiež riziko potratu.
Jeho hlava stále predstavuje jednu tretinu tela. Kosti, ktoré sa vyvinuli najskôr na končatinách, sa postupne začínajú tvoriť z chrupavkových vlákien, ktoré sa reorganizujú v hrubších tkanivách. Tento týžden sa zdokonalia orgány. Okolo nich sa začne tvoriť chrupavkovitý základ, ktorého úlohou bude práve ochrana vnútorných orgánov.
Chrbtica už tvorí oporu tela. Vyvíjajú sa aj stavce, ale zatiaľ iba chrupavkovité. Čoskoro sa premenia na kosti. Dieťa má už aj drobné svaly, ktoré sa budú postupne posilňovať.
Postupne sa začína tvoriť nos a brada. Uši sa premiestňujú z krku na bočné strany hlavy. V oblastiach nad očami a na horných perách začínajú rásť chĺpky a tvoria obočie a rysy dieťaťa. Nebudú však vôbec trvalé - pri narodení vypadajú, aby ich nahradili hrubšie chĺpky. Viečka na očkách má ešte zrastené a prebieha vývoj dúhoviek, ktoré budú ochraňovať oči pred priveľkým množstvom svetla.
Tento týždeň má už dieťa drobné prstíky na rukách aj nohách. Prsty sú už oddelené. V tomto týždni sa tvoria aj nechty. Zatiaľ sú veľmi mäkké a bezpečné pre dieťa. V končatinách sa tvoria kĺbové spojenia, členky a zápästia. V bruchu sa vyvíjajú črevá, ktoré sú väčšie ako bruško dieťatka, preto sa ich časť nachádza v pupočníku. Ale neobávajte sa, postupne sa premiestnia do brušnej dutiny. Pohlavné orgány sú takmer dotvorené, ale na ultrazvuku sa ešte nedá pohlavie rozpoznať.
Zväčšuje sa aj objem mozgu, pľúc, čriev, obličiek a pečene. Množia sa aj nervové bunky, ale bez vzájomného spojenia. Mozog nie je ešte schopný úplne fungovať. Pohyby sú časté, ale reflexné. Tieto pohyby zatiaľ nemôžete cítiť. Dieťa už dokáže zívať, prehĺtať a produkovať moč. Prehĺta amniotickú tekutinu a takisto do nej produkuje moč.
Srdce bije rýchlo, 120-140 tepov za minútu. V tomto období sa dá už aj počuť tlkot srdiečka. Srdce je takmer vyvinutý orgán so štyrmi komorami.

11.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako broskyňa

Čo sa deje s vami?

Tento týždeň sa vám začína zväčšovať aj bruško. Končí sa riziko potratu, preto vaše tajomstvo môžete prezradiť už aj okoliu. Blížite sa ku koncu 3. mesiaca a dieťa pripomína maličkého človiečika. Postupne aj nevoľnosti slabnú a nastupujú rôzne tehotenské chute. Buďte však rozumná a vyberajte si plnohodnotnú zdravú stravu. Veľmi dôležité je doplniť vitamín C, pretože je dôležitý na tvorbu nových buniek a podporu zdravých kostí a zubov vášho bábätka. Nezabudni však ani na železo, ktoré je dôležité pre správny vývoj jeho mozgu.
V tomto období budete pociťovať častejšie nutkanie na močenie, pretože sa zvyšuje objem vody v tele, tvorí sa viac moču, maternica sa zvyšuje a tlačí na močový mechúr. Prekrvenie slizníc močových ciest môže zapríčiniť aj riziko infekcie močových ciest. Ako prevencia dodržujte pitný režim a v prípade akýchkoľvek ťažkostí vyhľadajte lekára.
Zmeny zbadáte aj na pokožke, nechtoch aj vlasoch. Niektorým mamičkám zhustnú vlasy a môžu aj rýchlejšie rásť. Všetko je to spôsobené vysokými hladinami hormónov v tehotenstve.

Odporúčané produkty:

Pokračujte v používaní Maternea výrobkov na osobnú hygienu, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre obdobie tehotenstva. Sú prvým krokom k úplnej a účinnej starostlivosti o pokožku. Pri sprchovaní používajte gél na intímnu hygienu a sprchový olej. Po sprchovaní naneste Olej na pružnosť pokožky a krém na spevnenie poprsia, ktoré vyživujú pokožku a pomáhajú udržať jej elasticitu. Koniec koncov, dobre pripravená pokožka dokáže lepšie zvládnuť problémy súvisiace s tehotenstvom.