xx10. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom v 10.týždni?

Počas tohto týždňa je vaše dieťa dlhé max. do 7 cm a váži približne do 18 g. Už robí niekoľko pohybov. Sú to spontánne pohyby, pretože niekoľko svalov je už vyvinutých ale mozog ešte nie je dostatočne vyvinutý na ovládanie týchto svalov. To je presne obdobie, kedy nervové bunky (tzv. Neuroblasty) zažívajú svoj búrlivý vývoj. V mozgu dieťaťa sa tvorí asi štvrť milióna nových neurónov.
Tvár získava ľudskú podobu. Hlava je ešte stále veľká a tvorí polovicu celkovej dĺžky plodu. Už sa dá rozpoznať nos a oči. Ústny otvor je už zúžený a začínajú sa tvoriť zárodky budúcich zúbkov. Bábätko dokonca cíti už aj chuť. Stenšuje sa aj krčná oblasť, ktorá delí hlavu a trup.
V 10.týždni sa vyvíjajú aj reflexy. Pohyby končatín budú aktívnejšie, aj keď ich ešte necítite. Celé drobné telíčko sa pomaly narovnáva, pretože sa obličky presúvajú do hornej časti brucha a zaujmú svoju konečnú polohu. Pľúca, žalúdok aj črevá sa naďalej vyvíjajú.
V pankrease dieťaťa sa vytvára skupina buniek nazývaných Langerhansove ostrovčeky. Majú zásadný význam, pretože tvoria inzulín a glykogén. Pečeň drobca je však v porovnaní s ostatnými časťami tela pomerne veľká. Je to asi 10% hmotnosti jeho tela.
Už skoro zmizol aj „chvostík“ plodu. Medzi dolnými končatinami sa začínajú tvoriť dva otvory. V prednom otvore vzniká otvor na močové a pohlavné cesty a zadný otvor bude slúžiť na vyústenie tráviacej trubice.
Hoci sa už začínajú tvoriť pohlavné orgány, zatiaľ sa to ešte na ultrazvuku nedá rozpoznať. Zaujímavosťou je však, že mužské genitálie sú už schopné produkovať testosterón.

10.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako marhuľa

Čo sa deje s vami?​

Vaša maternica je už tak veľká, že sa nemôže dostať do panvovej dutiny. Preto sa zdvíha a pohodlne sa prispôsobuje brušnej dutine. Už nebude tlačiť na močový mechúr. Postupne zistíte, že nepríjemnosti spôsobené častými návštevami toaliet zmiznú. Všeobecne sa cítite lepšie, môžete trpieť nevoľnosťami, ale postupne sa zmierňujú a môžu úplne zmiznúť. Ak ste často vracali, postupne sa intervaly medzi vracaním predlžujú, a postupne vymiznú. Vaša chuť do jedla sa vracia, ale nedovoľte, aby prevážila rozum. Naďalej dbajte na zdravú a vyváženú stravu. Vyvarujte sa mastným a slaným jedlám. Soľ totiž zadržiava vodu v tele a môžu vám opúchať končatiny. V tomto období by ste nemali ešte príliš priberať.
Máte však v tele vysoké hladiny hormónov, čo môže spôsobovať precitlivenosť. Môžete sa častejšie rozplakať a môžete prežívať aj rôzne emócie. Výkyvy nálad sú počas tohto obdobia úplne normálne. Tieto zmeny si začína všímať aj vaše okolie. Môžete byť často unavená, môžete mať návaly tepla, alebo dokonca budete podráždená. Nakoľko pribúdajúcimi týždňami je aj riziko potratu menšie, veľa nových mamičiek začína rozmýšľať, že sa s potešujúcou novinkou podelia.
Mali by ste dbať hlavne na pravidelný príjem všetkých dôležitých látok, ktoré sú potrebné na zdravý rast a vývoj bábätka. Vo vašom tele sa zvyšuje tepová frekvencia a objem krvi v tele v dôsledku čoho môžete byť unavená a možno sa budete aj viac potiť. Je dôležité, aby ste dodržiavali pravidelný spánkový režim. Vo vašom tele sa totiž tvorí placenta, ktorá bude zásobovať plod kyslíkom a výživnými látkami. Aj pre vaše srdce začína náročná práca. Musí pumpovať do žíl viac krvi. Väčší objem krvi súvisí s potrebou zásobiť maternicu a placentu krvou. Podporte krvotvorbu dostatočným príjmom železa. Železo je potrebné aj pre správny vývoj mozgu bábätka.
Niektoré ženy môžu zaregistrovať, že ich prsné bradavky po stlačení produkujú tmavo žlté kvapôčky, tzv. kolostrum. Nie je to nič neobvyklé, mliečne žľazy sa takto pripravujú na budúce dojčenie. Niekedy už v 10.týždni tehotenstva sa môže zvyšovať koncentrácia hormónu estrogén, čo môže vyvolať tehotenské komplikácie ako mykóza, bolesti hlavy, zmenu pošvovej mikroflóry, čo vyvolá svrbenie a pálenie.

Odporúčané produkty:

Používaním Maternea produktov na osobnú starostlivosť poskytnete pokožke potrebnú výživu. Pri sprchovaní používajte Sprchový olej a gél na intímnu hygienu. Po sprchovaní naneste olej na pružnosť pokožky. Obsahuje vysoko kvalitné rastlinné oleje a vitamíny, ktoré účinne vyživujú pokožku. Jemná masáž zlepší krvný obeh. Naneste tiež Maternea krém na spevnenie poprsia, ktorý preniká hlboko do pokožky, poskytuje elasticitu a chráni pred vznikom strií.