Vaša pokožka počas tehotenstva

Vaša pokožka počas tehotenstva

Počas tehotenstva a prvých mesiacov po narodení dieťaťa sa hladiny hormónov dramaticky menia. Spôsobujú väčšinu zmien vo vašom tele a majú výrazný vplyv na vašu pokožku. Objem krvi cirkulujúci vo vašom tele sa zvyšuje o 3 litre, aby podporil rastúce dieťa kyslíkom a výživnými látkami. Priberáte na váhe a vaše telo sa mení. Preto od prvého dňa tehotenstva by ste sa mali začať so starostlivosťou o svoju pokožku pomocou špecializovaných produktov Maternea, určené pre tehotné ženy. Využite ich účinok a ochráňte zdravie a krásu vašej pokožky.

Na obrázku môžete vidieť v ktorom období ktorý produkt je vhodný použiť a pod obrázkom získate krátky prehľad udalostí, ktoré sa odohrávajú s vašim telom a pokožkou počas trimestra:

 • Tehotenské hormóny estrogén a progesterón zaplavujú vaše telo. Ich hladina sa dramaticky zmenila a ovplyvňuje fyzické aj emočné zmeny.
 • Vaše prsia sa zväčšujú a vďaka vysokej hladine estrogénu sa môžu stať veľmi citlivými. Koža na prsiach sa napína a žily sú viditeľnejšie. Tiež sa mení dvorec – zväčšuje sa a stmavne.
 • Kvôli zvýšeným hladinám progesterónu môže byť vaša pokožka suchšia alebo mastnejšia, ale po pôrode sa vráti do svojho normálneho stavu.
 • Hormonálna nerovnováha spôsobuje fyziologické zmeny v pokožke. Produkcia solí sa znižuje a prirodzená ochranná funkcia hydrolipidového filmu je narušená. To spôsobuje dehydratáciu pokožky, suchosť, vyrážky a svrbenie. Jedným z hlavných dráždivých látok v tomto období sú mydlá a štandardné sprchové gély. Obsahujú agresívne čistiace a penivé prísady, ktoré zhoršujú stav pokožky. Vyskúšajte sprchový olej, ktorý nielenže šetrne vyčistí vašu pokožku, ale tiež zachová pokožku hydratovanú. 
 • Počas tehotenstva je pH v intímnej oblasti na najnižšej úrovni v živote ženy. Je to prirodzená obrana tela proti rozvoju mikroorganizmov a baktérií. Kyslejšie prostredie zaručuje zdravie a pohodlie maternice. Väčšina výrobkov na osobnú hygienu je zásaditejšia a môže narušiť prirodzenú rovnováhu. Maternea Intímny gél udržuje  pH medzi 3,5 a 4,5.
 • Aj keď na začiatku tehotenstva ste stále aktívna a zmeny vášho tela ešte nie sú viditeľné, pokožku treba pripraviť na napínanie a prevenciu proti striám. Kľúčom je neustále vyživovanie tým, že sa na pokožku aplikujú oleje obohatené o vitamíny, éterické oleje, soli a ďalšie prvky.
 • Vaše hormóny sú zodpovedné za únavu, ostré výkyvy nálad, ospalosť a podráždenie, ale sú tiež príčinou všetkých veľkých emócií, ktoré zažívate.
 • Berte zmeny a nepríjemnosti s úsmevom – znamenajú, že vaše telo reaguje správnym spôsobom na hormonálne zmeny a pripravuje sa na novú ľudskú bytosť.
 • Bábätko v brušku zvýšilo svoju váhu 30-krát!
 • Cítite sa oveľa lepšie, pretože väčšina príznakov skorého tehotenstva sa ustálila – v noci lepšie spíte a počas dňa máte viac energie.
 • Vaša pokožka sa zmenila; teraz je citlivejšia, niekedy svrbivá a môže sa objaviť vyrážky a škvrny. Neprestaňte sa o ňu starať. Maternea vám k tomu poskytuje všetko, čo potrebujete. 
 • Je zrejmé, že vaše telo sa zväčšuje v oblasti brucha a bokov, čo v týchto oblastiach znamená väčšie napínanie pokožky. Je to normálne a znamená to, že všetko prebieha podľa očakávaní.
 • V dôsledku rýchleho napínania je možné, že elastické vlákna v hlbších vrstvách pokožky sa pretrhnú a tým urýchlia objavenie strií na bruchu, zadku, bokoch a prsiach. Strie sú na začiatku svetloružové až fialové, ale postupom času prejdú do perleťovo bielej farby. V priemere až 50 – 70% tehotných žien dostane strie. Ich farba a intenzita často závisia od farby pleti, ale aj genetika hrá svoju úlohu. Ak sa v minulosti na vašom tele objavili strie, potom spozornite. Existujú spôsoby, ako im zabrániť alebo výrazne znížiť ich intenzitu, ak sa už objavili. Od najskorších štádií tehotenstva používajte špeciálny krém proti striám pomocou masírovania dostatočného množstva v problémových oblastiach.
 • Estrogén vyvoláva zvýšenie pigmentu melanín, čo môže viesť k hnedým škvrnám na tvári zvyčajne nazývaným chloazma („maska tehotenstva“). Slnečné svetlo môže škvrny stmaviť, preto je dôležité používať denné krémy s ochranou proti UV žiareniu bez ohľadu na ročné obdobie. Po narodení škvrny zmiznú.
 • Na bruchu sa niekedy objavuje tmavá zvislá čiara nazývaná Linea Negra, ktorá označuje miesto, kde sa brušné svaly napínajú a oddeľujú. Čím tmavšia je pokožka, tým intenzívnejšia je farba čiary. Po narodení bábätka čiara zmizne.
 • Ale máme pre vás aj niekoľko dobrých správ. Počas posledných piatich týždňov tohto trimestra sa zvýši prietok krvi a zvyšujú sa aj hormóny v tele. Vaša pokožka bude hladká, vrásky zmiznú a budete vyzerať žiarivo krásne.
 • Vaše brucho sa rýchlo naťahuje, aby sa prispôsobilo rastúcemu dieťatku.
 • Váš krvný obeh sa zmenil; Vaše telo zadržiava viac vody, čo znamená, že vaše prsty, členky a chodidlá môžu opuchnúť.
 • Je normálne, že sa Vám zvyšuje krvný tlak. To môže vyvolať kŕčové žily alebo iné problémy s nohami, ako sú napríklad brnenie, kŕče alebo opuchy. Vysoká hladina progesterónu v tele je jedným z dôvodov opuchnutých nôh
 • Pokúste sa viac prechádzať. Vaše nohy potrebujú pohyb. Cvičenie je ideálne na stimuláciu krvného obehu a zmierňovať problémov s nohami.
 • Všetky vaše orgány pracujú rýchlejšie a to vám zvyšuje teplotu tela. Často sa cítite horúco, veľa sa potíte a vaše dlane a nohy môžu byť červené.
 • Vaše brucho je pravdepodobne dosť veľké a núti Vás nakláňať sa dopredu. To môže spôsobiť bolesti v chrbtici. Aby ste si udržali rovnováhu, narovnajte sa. Zlé držanie tela môže viesť k problémom chrbtici, ako napr. už spomínaná bolesť chrbta alebo v krížoch. Vykonajte jednoduché cviky na udržanie dobrého a pohodlného držania tela. Ideálna je jóga, pilates alebo aj plávanie. 
 • Počas posledných mesiacov tehotenstva môžete cítiť na bradavkách nepríjemné pocity a podráždenie. Je to dôsledok pripravovania tela na dojčenie.  Odporúčame, aby ste začali pripravovať svoje bradavky na dojčenie najmenej mesiac pred pôrodom. Upokojujúci balzam na bradavky aplikujte raz denne. Vytvorí ochranný film a posilní bradavky. 
 • Na konci tehotenstva bude vaša pokožka v oblasti brucha natiahnutá asi okolo pol metra štvorcových. O to väčší dôvod, prečo by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť starostlivosti o ňu.
 • Dieťa držíte v náručí – je to dôvod na obrovskú radosť!
 • Hormón oxytocín pomáha maternici zmenšiť sa na svoju pôvodnú veľkosť pred narodením.
 • Vaše prsia sú opuchnuté, tvrdé a bolestivé, pretože sa plnia mliekom. Hormóny estrogén, progesterón, prolaktín a oxytocín regulujú dostupnosť materského mlieka. Je dôležité, aby ste vedeli, že dojčenie a proces kontrakcie maternice sú vzájomne prepojené! To vysvetľuje, prečo na začiatku dojčenia môžete cítiť bolestivé kontrakcie maternice. Je dokázané, že dojčiace ženy sa rýchlejšie dostávajú do formy.
 • Materské mlieko je najlepšie čo môžete dať svojmu novonarodenému dieťaťu, aj keď na začiatku nie je dojčenie vždy ľahké.  Najčastejšími problémami sú popraskané bradavky spôsobené nesprávnym držaním bábätka, jeho slinami, alebo vplyvom vysušených bradaviek. Bolesť sa môže zmierniť aplikáciou špeciálneho upokojujúceho balzamu na bradavky, ktorý sa aplikuje po každom dojčení.
 • Po narodení je vaša pokožka veľmi dehydratovaná a hladina hormónov sa opäť mení. Starostlivo sa starajte o svoju pokožku – dodržujte pitný režim a požívajte spevňujúci telový krém.
 • Keď ste mali normálny pôrod, môžete začať robiť jednoduché cvičenia po prvom týždni, aby ste pomohli brušným svalom zjemniť a rýchlejšie sa zotaviť. Ak ste mali cisársky rez, je lepšie počkať aspoň 6 týždňov, než začnete cvičiť.
 • Najlepší spôsob, ako sa po pôrode zotaviť, je pohyb. Vychádzky s kočíkom sú pre vás a vaše dieťa skvelou a efektívnou zábavou. Okrem pohybu, Vám pomôže rýchlejšie sa dostať späť do formy aj náš krémový gél proti celulitíde.  Pomáha redukovať tzv. pomarančovú kožu a s krásnou pokožkou sa budete cítiť dokonale. 
 • Počas tehotenstva sa brušná časť výrazne natiahla a je možné, že sa nevráti po pôrode okamžite do svojho pôvodného stavu. Pretože svaly brušnej steny sa zmenšujú rýchlejšie ako natiahnutá koža, môže Vám koža ostať chvíľu „visieť“. Čím lepšie ste pripravili svoju pokožku počas tehotenstva, tým rýchlejšie sa vám podarí dostať späť do formy.
 • Ak sa vám nepodarilo vyhnúť sa striám, nedovoľte im, aby sa teraz zväčšovali. Masírujte pokožku pomocou nášho telového krému proti striám, pretože aktivuje tvorbu elastínu a kolagénu.