x1. Tehotenstvo po týždňoch

Čo sa deje s bábätkom 1. týždeň?

Zvyčajne 13. až 14. deň po prvom dni poslednej menštruácie dochádza k tzv. ovulácii. Vajíčko môže byť oplodnené maximálne 24 hodín po ovulácii, zatiaľ čo spermie môžu čakať na svoju šancu až 48 hodín po milovaní. Ak sa vajíčko oplodní, začne stúpať v krvi progesterón. Nasleduje proces delenia buniek = Mitóza alebo mitotické delenie, ktorého výsledkom je rozdelenie celej bunky na dve bunky rovnakej veľkosti.
Po 50. hodine sa opäť rozdelia na 4 bunky a opäť po 60. hodinách na 8. Vznikne tzv. morula, je to guľovitý zhluk buniek, vznikajú delením oplodneného vajíčka, ktorá pozostáva zo 16 buniek (vyzerá ako moruša).
Bunkové delenie pokračuje a v priebehu nasledujúcich 3 dní sa morula neustále zväčšuje, a popritom sa presúva smerom do maternice. Z moruly sa postupne vytransformuje blastula. Blastula je ďalšie vývinové štádium jedinca. Stáva sa to, keď menšie periférne bunky obklopujú väčšie centrálne bunky. Predstavujú začiatok embrya. Tento drobný guľovitý útvar je v strede dutý a vytvára dutinu naplnenú tekutinou, kde je umiestnený močový mechúr plodu. Embryonálny močový mechúr tvorí plod. Súčasne vonkajšie bunky postupne vytvárajú svoju ochrannú membránu. Súčasťou tejto membrány bude placenta, ktorá vás a dieťa neoddeliteľne spojí počas nasledujúcich 9 mesiacov.
V tomto štádiu je veľkosť blastocysty iba 250 tisícin milimetra! Blastocysta sa vytvára na začiatku 5.dňa po oplodnení. Najprv voľne pláva až kým sa nepripevní k sliznici maternice na jednom z jej koncov. Do sliznice maternice sa zanorí počas 6.-7. dňa. Tento proces sa odborne nazýva "uhniezdenie". Na siedmy deň po oplodnení začnú vonkajšie bunky blastocysty prenikať do bunkového epitelu maternice, čím sa začína implantácia, ku ktorej skutočne dochádza počas druhého týždňa po oplodnení.

1.týždeň

Tento týždeň je bábätko veľké ako makové semienko

Čo sa deje s vami?

Stále neviete, že ste tehotná! Nemáte tušenie, že za približne 40 týždňov budete držať malé bábätko v náručí, ktoré budete milovať viac ako čokoľvek na svete. Týchto 40 týždňov vás postupne zmení, pripraví vás na zmeny a urobí z vás najlepšiu mamičku pre vaše dieťa.

Čoskoro budete potrebovať:

Výrobky, ktoré vyživujú a udržiavajú pružnosť pokožky, pretože za krátky čas sa zväčší objem v oblasti brucha, bokov, stehien a poprsia. Pravdepodobne viete, že správna starostlivosť o pleť začína čistou pokožkou. Počas tehotenstva sa však prirodzené ochranné mechanizmy tela zmenšujú, čo môže viesť k suchej pokožke a nepohodliu v intímnej oblasti. Preto odporúčame počas tehotenstva používať špeciálne prostriedky na osobnú hygienu, aby bola vaša pokožka čistá a zdravá.